Hlavní obsah

Sprejer z Karlova mostu se přihlásil policii

10. 7. 2021, 20:21 – Praha

Vandal, který v pátek posprejoval část Karlova mostu, se v sobotu podvečer přihlásil na policii. Ta už identifikovala i dívku, kterou spolu s ním zachytily záběry, které policie zveřejnila v sobotu ráno. Mluvčí pražské policie Jan Daněk Novinkám řekl, že k celé záležitosti nemůže poskytnout více informací, muž i žena jsou totiž mladiství.

Foto: Policie ČR

Policie hledá dvojici kvůli poničení Karlova mostu

Článek

„Ano, mohu vaše informace potvrdit, v podvečerních hodinách se na místní oddělení policie dostavil mladík, který se poznal na záběrech v médiích a k posprejování Karlova mostu se přiznal. Také již známe již totožnost dívky,” potvrdil Daněk informaci Novinek, že se mladík k činu doznal.

„Oba jsou ale mladiství, takže nemohu poskytnout více informací. Věc je nyní v šetření,” dodal Daněk.

Pachateli hrozí za trestný čin poškození cizí věci až tříleté vězení. Škoda, kterou na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, je předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun, informoval Daněk. V sobotu odpoledne už na mostě započal čistící práce restaurátor Jakub Tlučhoř.

Odstraňování graffiti z Karlova mostu začalo. Nejtěžší práce, kterou jsem kdy dělal, říká restaurátor

Domácí

Policie pátrala po pachateli od pátku, na části Karlova mostu se totiž objevily nápisy v angličtině nasprejované nesmyvatelnou tyrkysovou barvou. Jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci sochy svatého Augustina i na stojanech lamp.

V posledních měsících to není ojedinělý případ, poslední poškození takzvaným tagem se stalo na schodišti na přelomu května a června.

Restaurátor Jakub Tlučhoř, který začal v sobotu odpoledne odstraňovat grafitti z Karlova mostu, odhadl, že práci dokončí v řádu dní.

Vandalské projevy sprejerů odstraňoval z nejstaršího mostu v Praze už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší. Muž, kterého na místo povolala Technická správa komunikací, řekl, že při odstraňování grafitti je důležité začít co nejdříve.

Policie zveřejnila video s dvojicí, kterou hledá kvůli poničení Karlova mostu

Krimi

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu.

Cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu 2019 rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři.

Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.

Vandal posprejoval Karlův most, nápisy jsou i na lampě a soše

Krimi

Reklama

Související témata:

Výběr článků