Hlavní obsah
Tisková konference k představení platformy Zachraňme ČSSD. Na snímku Jaroslav Foldyna Foto: Petr Horník, Právo

Jaroslav Foldyna

Jaroslav Foldyna mnoho let působil na palubách labských a oderských lodí. Poté vsadil na podnikání a vstoupil do politiky. Stal se zastupitelem Děčína i Ústeckého kraje. V roce 2010 byl za ČSSD zvolen do Poslanecké sněmovny, v letech 2013 i 2017 pak svůj mandát obhájil.

Tisková konference k představení platformy Zachraňme ČSSD. Na snímku Jaroslav Foldyna Foto: Petr Horník, Právo
Jaroslav Foldyna

Narodil se 26. června 1960 v České Lípě. Absolvoval obor lodní mechanik a poté strávil celých třináct let u Československé plavby labsko-oderské, kde prošel všemi funkcemi až po kapitána II. třídy či kormidelníka. V letech 1991 až 1994 pracoval u celní správy v Děčíně.

V devadesátých letech se živil jako podnikatel a kromě toho od roku 1996 působil jako asistent poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona Lánského. Z této funkce odešel po čtyřech letech.

Do roku 1989 byl Foldyna kandidátem na členství v KSČ. Nakonec však ještě téhož roku pomohl obnovit ČSSD, kde poté vystřídal množství stranických postů.

V roce 1999 byl poprvé zvolen zastupitelem Ústeckého kraje. Tam mimo jiné zastával pozici prvního zástupce hejtmana či předsedy výboru pro zahraniční vztahy. Zastupitelem byl zvolen v každém volebním období, kromě let 2012 až 2016, kdy nekandidoval. Působil i jako náměstek hejtmana, v současnosti je předsedou výboru pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Foldyna zasedal rovněž od roku 2003, kdy získal křeslo jako náhradník, v Zastupitelstvu statutárního města Děčína. Jeden rok působil jako poradce předsedy Hospodářského výboru PSP ČR Josefa Hojdara.

V roce 2010 byl Foldyna zvolen v Ústeckém kraji poslancem. Mandát obhájil i v letech 2013 a 2017. Ve Sněmovně zasedá v rozpočtovém výboru a od listopadu 2018 je místopředsedou výboru pro obranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků