Článek
„Vedení SPD zakázalo mou kandidaturu,“ řekla Novinkám Turková. O situaci už zpravila i své příznivce na Facebooku. Podle informací Novinek nebylo jméno Turkové schváleno na jednání vedení SPD v Ústeckém kraji, na kandidátní listině do Sněmovny by tak figurovat nemělo.
Návrh kandidátky však musí ještě posvětit celostátní předsednictvo SPD, tedy i předseda Tomio Okamura. On sám tvrdí, že o žádném sporu nic neví. „Je mi líto, ale na kandidátní listiny se všichni nevejdou. Nás je v SPD přes 10 tisíc. Na kandidátkách je několik set míst. Vždycky budou nějací lidé, které nelze umístit,“ řekl Novinkám.
Turková však předpokládá, že si její kandidaturu nepřeje ani celostátní vedení. „Jde pouze o strach, že přeskočím někoho ze současných poslanců SPD, protože mám v regionu násobně vyšší voličskou podporu,“ prohlásila ve videu, které umístila na Facebooku.
„Přijde mi absurdní, aby vedení jiné strany rozhodovalo o personáliích a konkrétních kandidátech jiné suverénní strany. Nezbývá mi než respektovat toto volební odevzdání strany PRO pod vládu SPD. Protože kandidátky schvaluje vedení SPD a má právo v rámci memoranda nepodepsat sporné kandidáty,“ uvedla také Turková.
Místopředsedkyně strany PRO zakázáno kandidovat🤷🏻♀️
Posted by Ivana Turková on Sunday, May 4, 2025
Ústecký poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) Novinkám potvrdil, že Turková na kandidátce zřejmě nebude. „Slovo zákaz rozhodně nepadlo. Ale je pravda, že paní Turková neprošla na předsednictvu SPD v Ústeckém kraji. Nejsem členem předsednictva, nebyl jsem u toho,“ řekl Novinkám. Sám by se prý o svůj post poslance neobával, ani pokud by Turková kandidovala. V roce 2021 dostal více než 5,5 tisíce preferenčních hlasů.
Turková, která je ekonomickou odbornicí PRO, si odmítnutí vysvětluje také tím, že se v roce 2023 s SPD rozešla a přestoupila do PRO. Někteří bývalí kolegové jí to prý nejspíš nemohou odpustit. Členkou SPD byla od roku 2022, kdy za ni kandidovala do Senátu a vedení Litvínova. Poprvé pro ni volby dopadly nezdarem, podruhé získala pozici zastupitelky.
Rajchl mírní emoce
Loni na podzim Turková kandidovala za koalici SPD, Trikolory a PRO do vedení Ústeckého kraje z posledního 60. místa kandidátky. Získala skoro 1600 preferenčních hlasů, vyskočila na druhé místo a stala se zastupitelkou.
Už tehdy prý dostala příslib, že pokud nebude usilovat o čelní pozici na kandidátce do krajských voleb, dostane ji na kandidátce pro ty sněmovní.
„Já jsem řekla ok, mně o ten kraj nejde, jde mi o ten parlament. Oni mi slíbili, že když ustoupím v kraji, tak mi dají trojku na kandidátce do parlamentu. To byla podstata. A teď mi ukázali dlouhý nos,“ popsala Novinkám. „Proto to beru jako podraz,“ uvedla.
Jaké budou její další kroky, ještě neví. Z politiky však zřejmě neodejde. V tuto chvíli prý dostává nabídky od dalších politických stran, jedna přišla i od aktivisty Ladislava Vrabela, který byl v minulosti odsouzen za šíření dezinformací.
Rajchl zdůraznil, že kandidátní listiny ještě uzavřené nejsou. „Takže definitivně rozhodnuté není vůbec nic, vyjma složení lídrů ve většině krajů,“ napsal na Facebooku v reakci na video Turkové.
„Každopádně platí, že nikdo nikoho neobětoval, ani nehodil přes palubu – jednání na úrovni vedení partnerských stran a hnutí teprve začínají. Jejich výsledek v tuto chvíli nezná nikdo,“ dodal Rajchl.
Otazníky visí i nad budoucností bývalého jihomoravského hejtmana a bývalého místopředsedy ČSSD Michala Haška. Ani ten ještě nemá místo na kandidátní listině jisté.