Hlavní obsah
Jan Čižinský Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz

Jan Čižinský

Starosta Prahy 7, zastupitel hlavního města Prahy, pedagog. V letech 2003 až 2018 byl členem KDU-ČSL. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 získal přes šest tisíc preferenčních hlasů a přeskočil tak z druhého místa lídra kandidátky, ministra kultury Daniela Hermana.

Jan Čižinský Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz
Jan Čižinský

Jan Čižinský se narodil 22. dubna 1978, je absolventem politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy v Praze a historie a latiny na Filozofické fakulty UK. Od roku 2003 je členem KDU-ČSL, za níž ještě jako nestraník kandidoval od roku 1998 ve všech komunálních volbách, později také ve volbách do Parlamentu ČR. Od roku 2003 působí jako pedagog na Malostranském gymnáziu, učil také na základní škole.

V roce 2007 se stal asistentem poslance, v letech 2008–2009 byl poradcem ministra a předsedy Legislativní rady vlády ČR Cyrila Svobody. Od roku 2009 působil rok jako poradce ministra pro místní rozvoj, dále jako zahraniční tajemník a v roce 2014 jako asistent poslance. V roce 2013 byl organizátorem referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici.

V roce 2014 kandidoval za PRAHA 7 SOBĚ do zastupitelstva Prahy 7, byl zvolen a následně se stal starostou městské části. Rovněž byl zvolen zastupitelem hl. m. Prahy. Od října 2017 je poslancem za KDU-ČSL.

Už krátce po poslaneckých volbách však oznámil sběr podpisů, aby mohl v komunálních volbách v roce 2018 kandidovat se sdružením nezávislých kandidátů Praha Sobě do pražského zastupitelstva.

K tomu potřeboval podpisy nejméně sedmi procent obyvatel Prahy, přibližně 90 a půl tisíce, což se mu povedlo v létě 2018. Kandidaturou za uskupení však přišel o členství v KDU-ČSL.

Jeho uskupení se nakonec stalo třetí nejúspěšnější a spolu s Piráty a Spojenými síly pro Prahu (koalice TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a SNK ED) utvořilo magistrátní koalici.

Jan Čižinský je ženatý a má dvě děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků