Hlavní obsah

O stavbě na Formanově náměstí rozhodnuto není

26. 1. 2021, 20:16 – Praha
Právo, trj

Ačkoli pražští zastupitelé mohli minulý týden ve čtvrtek na návrh Jana Čižinského (Praha sobě) definitivně zamítnout možnost postavit na náměstí Miloše Formana před hotelem InterContinental obchodní a kancelářskou budovu o výšce čtyř poschodí, nestalo se tak. Tvrdí ale, že z výsledku hlasování nelze vyvozovat ani definitivní souhlas se zástavbou.

Foto: Vizualizaci poskytl Klub Za starou Prahu

Zvažovaná novostavba na rohu Pařížské a Bílkovy ulice, jak ji na podzim představilo studio TaK architects spolu s dalšími úpravami prostoru.

Článek

Nehlasovalo se totiž o meritu věci, ale o petici, která zamítnutí zástavby požaduje a kterou na jednání předložil bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha sobě). Pro přijetí petice a zamítnutí zástavby bylo potřeba 33 hlasů z celkem 65 zastupitelů, ale ve čtvrtek jich bylo jen 23.

Hlasovali jsme jen pro standardní vyřízení petice, a ne rovnou pro nesouhlas s jakoukoli výstavbou v tomto prostoru
Adam Zábranský (piráti)

Jednoznačně proti stavbě na náměstí hlasoval klub Prahy sobě, dále čtyři zastupitelé z ODS, pět pirátů a dva členové Spojených sil pro Prahu (TOP 09, KDU-ČSL). Návrhy nepodpořil klub ANO.

Podle poslance Patrika Nachera (za ANO) nelze hlasování vykládat jako souhlas se stavbou. Zastupitelům ANO vadilo, že se jednalo o petici, která neprošla kontrolním výborem a neměla potřebných tisíc hlasů, sdělil Právu Nacher.

Výstavbu na Formanově náměstí pražští zastupitelé nezamítli

Pro zamítnutí stavby Brand Store nehlasoval rovněž radní Adam Zábranský (piráti). „Na zastupitelstvu jsme k projektu neměli dostatek informací, proto jsme hlasovali jen pro standardní vyřízení petice, a ne rovnou pro nesouhlas s jakoukoli výstavbou v tomto prostoru,“ reagoval na dotaz Práva Zábranský. K věci by se podle něho měla znovu vrátit městská rada.

Marvanová: Slíbili jsme to voličům

Z koaličního klubu Spojených sil zvedli ruku pro Čižinského návrh ponechat Formanovo náměstí jako volnou plochu jen radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a šéf klubu Jiří Pospíšil (TOP 09).

Marvanová Právu řekla, že s Pospíšilem před volbami voličům slibovala zachovat náměstí nezastavěné. Připomněla však, že jednání o petici na zastupitelstvu bylo uspěchané, ani klub Spojených sil ji nestačil prodiskutovat a dospět k jednotnému stanovisku.

Klub Za starou Prahu je proti stavbě v centru metropole: Pavilon náměstí škodí

„Myslím si, že náměstí má zůstat náměstím, a všichni jsme to tak lidem slibovali. Takové změny v existující zástavbě se nemají dělat bez účasti místních lidí a bez dohody s nimi,“ řekla Právu Marvanová. „I světové metropole si hlídají, aby volné plochy v centru zůstaly nezastavěné a proměňovaly se třeba parkovými úpravami v odpočinkové zóny,“ dodala.

Petice, kterou organizoval Pavel Čižinský, byla podle něho podána k rozhodnutí zastupitelům mimořádně rychle i při vědomí, že nesplňuje stanovené podmínky, proto, že se ukázalo, že klíčové odbory magistrátu už vyšly vstříc investorovi.

Odbor památkové péče i odbor územního rozvoje totiž vydaly závazná stanoviska, v nichž dávají zelenou projektu Staroměstská brána i s problematickou novostavbou Brand Store.

Místní jsou proti, podepisují petici

Souhlasy vydaly magistrátní odbory přesto, že ministerstvo kultury stále řeší prohlášení celého prostoru – hotelu InterContinental a jeho okolí včetně Formanova náměstí – za kulturní památku.

Noví čeští majitelé opět uvažují o stavbě v okolí hotelu InterContinental

Ministerstvo nechtělo postup magistrátu komentovat. „Vzhledem k tomu, že správní řízení stále probíhá, nebude zatím ministerstvo kultury sdělovat žádné další informace a stanoviska v této věci,“ reagovala na dotaz Práva Ivana Awwadová z tiskového oddělení.

Mezi místními občany nyní kolují podpisové archy obdobné petice, a to pod záštitou spolku Občané Prahy 1. Petice apeluje na hlavní město a radnici Prahy 1, aby jakoukoli novou zástavbu na Formanově náměstí zamítly. Jakmile získají její organizátoři potřebných tisíc podpisů, chtějí ji předložit k jednání pražského zastupitelstva.

Reklama

Výběr článků