Hlavní obsah
Interpol Foto: Interpol

Interpol

Interpol je mezinárodní organizace, v níž se sdružují kriminalisté z téměř 190 zemí světa. Zaměřuje se zejména na těžké zločiny a organizovanou trestnou činnost. U jejího zrodu v roce 1923 stálo i Československo. Česko je jeho členem a v Praze provozuje Národní ústřednu Interpolu.

Interpol Foto: Interpol
Interpol

Největší policejní organizace na světě si klade za cíl boj se všemi druhy trestné činnosti. Funguje na bázi spolupráce mezi členskými státy, které si navzájem pomáhají při potírání zločinu, zejména při pronásledování, vyhledávání a zatýkání pachatelů trestných činů. Zároveň zohledňuje priority zákonodárství té dané země a její závazky plynoucí z mezinárodních smluv.

Interpol, který funguje nepřetržitě 24 hodin denně 365 dní v roce, má své ústředí ve francouzském Lyonu. Tam také od roku 1989 sídlí jeho nejvyšší představitel - generální sekretář. Správními orgány jsou Výkonný výbor a Valné shromáždění. Jako oficiální jazyky slouží angličtina, francouzština, španělština a arabština.

Generální tajemník Interpolu Ronald K. Noble

Foto: Profimedia.cz

Každý z členských států, kterých je 188 k únoru 2011, má povinnost zřídit na svém území národní ústřednu, jež slouží jako kontaktní místo Interpolu. Činnost národních ústředen je postavena na práci policistů té které země.

Pražská pobočka Interpolu funguje od 16. prosince 1992. Zaměřuje se na zajišťování a zlepšování co nejširší vzájemné spolupráce všech institucí prosazujících právo v rámci limitů národních zákonů při dodržování Všeobecné deklarace lidských práv. Zabývá se například získáváním a předáváním informací k případům kriminálního charakteru, pátráním po osobách a věcech, předáváním pachatelů do zahraničí i poradenskou činností v oblasti mezinárodní policejní spolupráce.

Vývoj

K založení organizace došlo v roce 1923 ve Vídni, kde byla zřízena rozsáhlá kartotéka zločinců. U vzniku Interpolu tehdy stálo i Československo, které se až do druhé světové války aktivně podílelo na jeho chodu. V roce 1952 ukončilo Československo z politických důvodů své členství. K obnovení došlo až za ČSFR v roce 1990.

Od rozdělení federativní republiky v roce 1993 fungovala až do roku 2008 Společná ústředna Interpolu pro Českou i Slovenskou republiku se sídlem v Praze. Od té doby mají obě země svou vlastní národní ústřednu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků