Hlavní obsah

Írán požádal Interpol o pomoc se zadržením Trumpa

29. 6. 2020, 14:21 • Aktualizováno 29. 6. 2020, 17:21

Írán požádal Interpol o pomoc při dopadení a zadržení amerického prezidenta Donalda Trumpa a několika desítek dalších lidí kvůli lednovému útoku v Bagdádu. Při úderu, při němž bylo použito bezpilotní letadlo, přišel o život íránský generál Kásem Solejmání. O vydání zatykače v Íránu v pondělí informovala agentura AP. Interpol se zatím nevyjádřil.

Foto: Tom Brenner, Reuters

Americký prezident Donald Trump

Článek

Teheránský prokurátor Alí Kásímehr řekl, že Trump a dalších 30 lidí, jimž Írán připisuje spoluúčast na atentátu z 3. ledna, čelí obvinění z "vraždy a terorismu". Nikoho kromě amerického prezidenta prokurátor nejmenoval, avšak ujistil, že řízení bude trvat i po skončení Trumpova prezidentského mandátu.

Interpol nevyhoví

Interpol, který sídlí v Lyonu, se podle svých pravidel nevměšuje do záležitostí politického charakteru. Interpol "nebude brát v úvahu žádosti tohoto druhu," stojí v prohlášení policejní organizace

Postup Íránců svědčí o přetrvávajícím vysokém napětí v americko-íránských vztazích poté, co Trump v roce 2018 rozhodl o odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

Írán stupňuje jaderné napětí. Ve středu začne plnit centrifugy pro obohacování uranu

Svět

Solejmání stál v čele jednotky Kuds íránských revolučních gard, řídil operace v zahraničí a běžně jezdil do Iráku. Zabit byl při útoku na bagdádském letišti. Írán pak provedl raketový útok na americké vojáky sloužící v Iráku.

Teherán popraví Íránce, který CIA vyzradil polohu generála Sulejmáního

Blízký a Střední východ

Reklama

Výběr článků