Hlavní obsah
Věra Jourová Foto: Petr Horník, Právo

Věra Jourová

Narodila se 18. srpna 1964 v Třebíči a říká o sobě, že jejím domovem je Vysočina, kde také vychovala dvě děti. Pracovat ve státní správě začala po sametové revoluci jako tajemnice třebíčské radnice. Členkou hnutí ANO se stala v roce 2012, kde zastávala funkci 1. místopředsedkyně. O rok později se stala poslankyní a na konci ledna 2014 byla jmenována ministryní pro místní rozvoj. Z funkce odstoupila v září, aby se mohla stát eurokomisařkou.

Věra Jourová Foto: Petr Horník, Právo
Věra Jourová

Kolem roku 2000 dostala nabídku na vedení krajského úřadu na Vysočině. Rozhodla se ale, že radši bude sestavovat odbor regionálního rozvoje kraje.

V době, kdy byl premiérem Vladimír Špidla, vstoupila do ČSSD. U některých lidí vzbudilo její vstoupení do této politické strany zvědavost. Jourová k tomu prohlásila, že: „... pocházím z chudých poměrů a nesnáším elitáře i snoby...“.

Politika na této úrovní ji neuspokojovala, a proto zamířila jako odbornice na eurofondy na ministerstvo pro místní rozvoj. Stala se náměstkyní ministra pro místní rozvoj.

Těžký byl pro Jourovou rok 2006. Zemřela jí matka, při autonehodě srazila mladou narkomanku a byla obviněna z braní úplatků v tzv. kauze Budišov. Měsíc strávila ve vazbě. Stíhání bylo nakonec zastaveno, původně měla přitom policie jasný model, podle nějž měla Jourová být součástí budišovského gangu z tzv. kauzy Budišov, kterou odstartovala TV Nova. Měla přijmout dvoumiliónový úplatek.

Předseda ANO Andrej Babiš a místopředsedkyně hnutí Věra Jourová

Foto: Petr Horník, Právo

Ve vazební věznici na Ruzyni strávila 33 dní. Tam také podle svých slov narazila i na své pomyslné dno. Pokusila se o sebevraždu.

Policie posléze dospěla k tomu, že skutek, za nějž byla obviněna, se nestal, soud jí přiřkl odškodění ve výši 3,6 miliónu korun.

Chtěla se dát na advokacii. Po oslovení Andrejem Babišem v únoru roku 2012 nakonec kývla na jeho nabídku a přidala se k hnutí ANO 2011. Byla součástí týmu, který jednal o složení vlády Bohuslava Sobotky. V ní působila necelý rok jako ministryně pro místní rozvoj.

Funkci ale v září 2014 opustila, neboť zamířila do Bruselu na post eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví.

V srpnu 2019 potvrdila menšinová vláda ANO a ČSSD nominaci Jourové na další pětileté období do Evropské komise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků