Hlavní obsah

Chudinka holčička se nenaučila ani tři věty zpaměti, prohlásil Zeman o Dusilové

Novinky,
Lány

Sundávání tibetských vlajek během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice bylo naprosto v pořádku, prohlásil prezident Miloš Zeman v nedělním diskuzním pořadu na Blesk TV. Zpěvačku Lenku Dusilovou, která Zemana za honosné oslavy hlavy Číny kritizovala, označil za „chudinku“.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Prezident Miloš Zeman na návštěvě hradeckého kraje

Článek

Zeman v pořadu na Blesk TV reagoval na vyhlášení cen Anděl, kde několik hudebníků v čele s Lenkou Dusilovou a Davidem Kollerem kritizovalo Zemana. [celá zpráva]

Dusilová tehdy veřejnost vyzvala, aby nemlčela, pokud s jednáním hlavy státu nesouhlasí. Svůj krátký proslov přitom četla z papírku, čehož si všimnul i Zeman. „Chudinka holčička, kdyby se alespoň ty tři věty naučila zpaměti,“ řekl s tím, že zpěváci si musejí pamatovat mnohem delší texty. Odmítl následně, že „chudák holčička“ by bylo urážlivé. Dodal, že kdyby nějaký zpěvák vystoupil na jeho podporu, tak by to teprve schytal.

Zemanova slova se záhy potvrdila, když moderátor začal kritizovat Karla Gotta kvůli tomu, že má stejné názory na migranty jako Miloš Zeman.

Proč lidé, kteří se Tibetem v životě nezabývali, se jím náhle zabývají.
prezident Miloš Zeman

Dále Zeman hájil sundávání tibetských vlajek. „Představte si, že by někde v první republice někam přijel prezident a tam na něj mávali sudetoněmeckou vlajkou,“ prohlásil prezident a vzápětí dodal, že žádná taková vlajka neexistovala, protože používali vlajku s hákovým křížem.

Zdůraznil, že tibetské vlajky nevisely při návštěva Si Ťin-pchinga ani v USA, ani v Londýně. Odmítl i námitku moderátora, že v Británii tibetské vlajky visely.

Připomněl, kdo téma Tibetu zdvihl - především politici, kteří už nejsou ve funkcích. Mnozí se přitom nikdy tomuto tématu nevěnovali, což byl podle něj případ Miroslava Kalouska. „Proč lidé, kteří se Tibetem v životě nezabývali, se jím náhle zabývají. Většinou to produkují lidé, co odešli ze svých funkcí, Bursík, Schwarzenberg a Kalousek. Rovněž Kocáb, který byl ministrem pro lidská práva. U nich je to touha po zviditelnění. Já k nim cítím soucit, protože jim tak trochu rozumím,“ nebral si servítky prezident.

K dalším demonstrantům dodal: „Těch několik set převážně mladých lidí by potřebovalo krátkou lekci z historie, aby věděli, že před rokem 1951 byl Tibet zaostalá otrokářská feudální země, teokracie.“ Obyvatelé pracovali na modlící se lámy. A ti mohli za přespání na pozemku kláštera lidem useknout ruku nebo je zakovat, když neodevzdali dávky, dodal.

S čínským prezidentem o Tibetu nemluvil

K otázce Tibetu ještě doplnil: „Nikdo neuznává samostatnost Tibetu, možná Marshallovy ostrovy... Všechny naše vlády vnímaly politiku jednotné Číny jako základ naší politiky.“

Proto s čínským prezidentem o Tibetu nemluvil: „Nejsem tak povrchní a čínský prezident taky ne, abychom nedokázali odlišit podstatné od nepodstatného, podstatný je objem dohod, a nejen ekonomický.“ Vyzdvihl dohodu o strategickém partnerství, kterou jsme uzavřeli jako osmá země v EU.

Zeman odmítl výtky, že obrací ČR na východ: „Jestliže já obracím Českou republiku, ať už k Číně nebo k Rusku, tak přesně totéž dělá britská královna, které svezla čínského prezidenta ve zlatém kočáře, a poté byly podepsány smlouvy za osm miliard liber. Totéž dělá Barack Obama, který s velkou pompou, větší pompou než u nás, vítal čínského prezidenta. Totéž dělá můj přítel Heinz Fischer (rakouský prezident, pozn. red.), který nedávno navštívil Rusko. Já tvrdím, že když dělám něco podobného, a vážím si uzavřených dohod, tak se nevymykám z toho, co dělá Británie.“

„Jsou migranti a migranti”

K migraci se ještě prezident vrátil, když odpovídal na dotaz Dana Drápala z Generace 21, zda nemá nekvalitní poradce ohledně migrantů. To Zeman odmítl a řekl: „Jsou migranti a migranti, nemám naprosto nic proti migrantům například z Ukrajiny, podporoval jsem repatriaci z Ukrajiny, nemám nic proti Vietnamcům, kteří tu pracující, ale islámská migrace se nedá asimilovat do evropské kultury.“

Podle něj to ukazuje i čin Generace 21, když přivezla irácké křesťany: „Tato nezisková organizace, která prokázala platnost mé teze, zastoupila pašeráky, kterým by jinak museli platit. Potom jim ti Iráčané zdrhli do Německa.“

„Kvóty a relokace jsou nesmyslné, všichni chtějí do Německa, nikoli kvůli práci, ale kvůli sociálním dávkám, které tam jsou nejvyšší. Generace 21, která jim dělá cestovní kancelář, by se měla zamyslet sama nad sebou.“

Reklama

Výběr článků

Načítám