Hlavní obsah
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Robert Šlachta

Robert Šlachta vystudoval zemědělskou střední školu a dokonce jezdil s traktorem. Jeho kariéra však nabrala raketové rychlosti poté, co se rozhodl dát k policii a z pozice řadového policisty propracoval až do křesla šéfa protimafiánského útvaru. Dodělal si univerzitní vzdělání na Masarykově univerzitě v Brně. Funkci šéfa protimafiánského útvaru opustil po reorganizaci policie v roce 2016. Místo policie se nyní pokouší prosadit v politice, na konci ledna 2021 založil hnutí Přísaha.

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Robert Šlachta

Narodil se v roce 1971 v Boskovicích, kde později vystudoval střední zemědělskou školu. Poté ještě postupně vystudoval bakalářský a navazující magisterský obor sociální pedagogiky na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

K policii nastoupil už v roce 1990. Nezůstal ale u pozice řadového policisty, naopak začal stoupat. Nejdřív do zásahové jednotky Jihomoravského kraje, pak se zaměřil na potírání drog a od roku 2002 šéfoval brněnské partě Národní protidrogové centrály (NPC). Do pražské NPC dorazil v roce 2004, měl na starost trestní řízení. Tři roky nato dostal cenu Velitel roku Policie ČR.

Od ledna 2008 nahradil Jana Kubiceho na postu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V této pozici čelil několika pokusům o odvolání. Například v roce 2009 se jej snažil sesadit úřednický ministr vnitra Martin Pecina. Neúspěšně.

O dva roky později pak čelil obvinění, že varoval svého známého před zatčením. Šlachta však obvinění jednoznačně odmítl a celou věc označil za snahu o diskreditaci jeho osoby i celé ÚOOZ.

Plastika uší kvůli lumpům

Šlachta podle svých slov obětoval policejní práci také osobní život. Svobodný a bez dětí bydlel na pražské policejní ubytovně. Většinu času prý trávil v práci, ubytovnu měl jen na přespání.

Praha se mu ale ani po dvanácti letech nestala domovem, kterým mu zůstala Morava. Prý kvůli zločincům podstoupil bolestivou plastickou operaci, při které mu lékaři přišili odstáté uši. Lumpové mu totiž údajně říkali ušaté torpédo.

Obavy ale z něj měl například lobbista Ivo Rittig, který byl v roce 2016 postaven před soud kvůli obžalobě z manipulace s tajnou zprávou Bezpečnostní informační služby. Podle odposlechů zveřejněných u soudu, se aktéři konejšili tím, že „jim Šlachta nešlape na paty“.

Opak byl pravdou, protože je zaznamenávaly právě mikrofony protimafiánského útvaru. „Je rozdíl, jestli na nás jedou tanky se Šlachtou, nebo jestli pindá nějaký agent zprava zleva," zaznělo například.

ÚOOZ se pod vedením Šlachty dostal do středu pozornosti zejména kvůli zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 v tzv. kauze Nagyová, po které padla tehdejší vláda Petra Nečase (ODS).

Úspěšné akce

Významnou akcí byl také zátah kvůli nezdaněnému alkoholu, jehož se na různých místech podařilo v květnu 2013 zajistit zhruba milión litrů. Útvar měl na starost také vyšetřování údajné korupce při veřejných zakázkách v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem a provedl rovněž zátah proti přívržencům krajní pravice.

V letech 2011 a 2012 zasahoval ÚOOZ v Radě regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Trestní stíhání vyústilo v pětiletý trest vězení pro ředitele rady Petra Kušnierze. 

Reorganizace a konec kariéry?

V souvislosti s plány na reorganizaci policejních útvarů, při které mělo dojít ke sloučení jeho ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality do jednotné Národní centrály boje proti organizovanému zločinu, požádal Šlachta 10. června 2016 o uvolnění ze služby.

„Reorganizace je důvod mého odchodu,“ uvedl. Do poslední chvíle prý doufal, že reorganizace nebude nutná. Dodal, že kdyby důvěřoval vedení policie, neodešel by. Po 25 letech tak 30. června 2016 jeho služba pro policii skončila.

Jeho odchod rozdmýchal v koalici velké spory. Pustili se do sebe šéf státní kasy Andrej Babiš s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Andrej Babiš se nechal slyšet, že se Šlachtovi nediví, protože pod vedením Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého by taky nechtěl pracovat. Dále uvedl, že ministerstvo vnitra reorganizací destabilizuje svou nejúspěšnější složku a ohrozí tak chod celé vlády. Chovanec na oplátku obvinil Babiše, že situaci ohledně policie zpolitizoval.

Prezident Miloš Zeman vzkázal aktérům sporu, že se do koaličních půtek nehodlá vměšovat. „Každý má právo rezignovat, ale je otázka znát příčiny této rezignace,” citovala Zemana ČTK.

Celní správa

Na počátku srpna 2016 obdržel Šlachta oficiální nabídku od vedení ministerstva financí na post náměstka generálního ředitele Celní správy. Podle náměstkně ministra financí Aleny Schillerové se spolupráce se zkušeným policistou nabízí díky rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.

8. srpna Šlachta tuto nabídku přijal. Od 22. srpna byl zařazen na místo zástupce celního úřadu pro Pardubický kraj a od 1. září byl pověřen funkcí náměstka pro pátrání. V září 2019 však oznámil, že si ke konci listopadu téhož roku podal žádost o uvolnění ze služebního poměru. Důvody jsou prý osobní i pracovní.

Politická angažovanost

V polovině roku 2020 vyšla Šlachtova kniha s titulem Třicet let pod přísahou, kde v rozhovoru s investigativním novinářem Josefem Klímou hovořil o různých kauzách, které během svého policejního působení řešil.

Část názvu knihy si pak vypůjčil pro své hnutí Přísaha, které založil v lednu 2021 a se kterým hodlá kandidovat ve volbách na podzim 2021 do Poslanecké sněmovny. Šance přitom nemá malé, už v květnu 2021 se v průzkumu společnosti Kantar dostalo hnutí Přísaha poprvé nad hranici 5 procent, která je nutná pro vstup do Sněmovny. V červnu 2021 byl Šlachta zvolen předsedou hnutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků