Hlavní obsah
Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek Foto: Petr Hloušek, Právo

Tomáš Julínek

Jeho jméno patřilo jednu dobu k nejskloňovanějším na české politické scéně. Mohla za to především zdravotnická reforma, kterou se mu jako ministrovi zdravotnictví podařilo prosadit. Ta samá reforma mu však po krajských volbách 2008 pravděpodobně zlomila vaz. Na ministerstvu skončil a v roce 2010 se mu nepodařilo obhájit post senátora.

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek Foto: Petr Hloušek, Právo
Tomáš Julínek

Vystudovaný lékař a později především politik Tomáš Julínek se narodil 7. listopadu 1956 v Brně. Po absolvování studia medicíny na Masarykově univerzitě působil v nemocnicích ve Svitavách, Brně a Ivančicích. V posledně jmenovaném ústavu vykonával funkci primáře oddělení ARO, náměstka ředitele a ředitele.

Během těchto angažmá vstoupil také do politiky a jako člen ODS byl v roce 1998 zvolen do Senátu. Tam setrval příštích dvanáct let. Za tuto dobu mimo jiné předsedal mandátnímu a imunitnímu výboru a výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. V roce 2010 již senátorský post neobhájil.

Současně s vykonáváním senátorské činnosti působil v letech 2003 - 2006 jako stínový ministr zdravotnictví. Z této pozice byl jedním z kritiků návrhu zdravotnické reformy tehdejší ministryně Marie Součkové. "Nejde o žádnou změnu, která by odstranila deficit zdravotního pojištění. To, co předkládá Součková, nás vrací o patnáct let zpět a je mnohem horší než komunistické zdravotnictví," sdělil Právu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt (vlevo) řekl, že postup VZP podporují.

Foto: Igoe Šefr, ČTK

Zavedení zdravotnické reformy

V obou vládách Mirka Topolánka, tedy v letech 2006 - 2009, působil Julínek na postu ministra zdravotnictví. Tehdy prosadil zdravotnickou reformu, kterou začal vypracovávat už léta předtím. V platnost vešla 1. ledna 2008 a ve své původní formě přinesla zejména zpoplatnění návštěv u lékaře, pobytu v nemocnici či placení za lékárenský recept.

Vláda si od zavedením poplatků slibovala kromě přísunu peněz také úbytek nepotřebných návštěv u doktora. Reforma se však mezi lidmi těšila značné nepopularitě. To se projevilo v krajských volbách v roce 2008, kdy možná právě díky Julínkovým opatřením drtivě zvítězila sociální demokracie. V lednu následujícího roku byl Tomáš Julínek z funkce ministra zdravotnictví odvolán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků