Hlavní obsah

Exministr Julínek je v nadaci spojené s provozovatelem letecké záchranky

20. 4. 2013, 21:52 – Praha

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), jehož protikorupční policie podle informací Práva obvinila kvůli nevýhodné smlouvě na provozování letecké záchranné služby, nyní s vlastníky jedné z těchto firem spolupracuje. Uvedla to v sobotu Česká televize (ČT).

Foto: Petr Horník, Právo

Tomáš Julínek

Článek

Julínek je podle ČT členem správní rady Nadačního fondu Jana Šebka, který spoluvlastní firmu Alfa Helicopter. Právě tato společnost vyhrála soutěž na zakázku na provozování letecké záchranné služby. Fond prý také poslal peníze firmě, které šéfuje Julínkův bývalý náměstek Pavel Hroboň.

Protikorupční policie v pátek oznámila, že obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda vzniklá státu údajně činí zhruba 792 milionů korun.

Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej, ale jméno obviněného nechtěl specifikovat. Podle informací Práva jde ale skutečně o bývalého ministra Julínka. [celá zpráva] Podle Věcí veřejných postupovala policie na základě jejich trestního oznámení na exministra Julínka kvůli vypsání tendru na provozování letecké záchranné služby.

Provozovatel: uváděná škoda je nepravdivá 

Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008. Zvítězily firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně.

DSA uvedla, že provozuje leteckou záchrannou službu na základě řádných výběrových řízení a uzavřených smluv. "Uváděná škoda je naprosto nepravdivá a zavádějící, protože armáda a policie nebyla dodnes schopna stanovit kompletní cenu za vlastní provoz," sdělil předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek. Ředitel Alfa Helicopter Pavel Müller věc nekomentoval.

Ani Julínek se k věci zatím nevyjádřil. Z ministerstva zdravotnictví odešel v lednu 2009, v březnu 2010 se stal členem Nadačního fondu Jana Šebka. Šebek je podle televize jedním z jednatelů firmy Alfa Helicopter.

Kromě Julínka a Šebka prý sedí v Šebkově Nadačním fondu i další jednatel firmy Alfa Helicopter Pavel Müller. Fond dostává peníze hlavně od společnosti Alfa Helicopter, uvedla ČT. Dodala, že podle obchodního rejstříku dostala v roce 2010 od fondu 185 000 korun i společnost Advance Healthcare Management Institute, kterou spoluvlastní Julínkův exnáměstek Hroboň. Hroboň si však na podobný sponzorský dar pro svou zdravotnickou společnost nevzpomíná.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků