Hlavní obsah
Petr Kramný Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Petr Kramný

Případ Kramný. Vysoce sledovaný, diskutovaný, plný nejasností a spekulací. Zavraždil tento mladý muž svou manželku i dceru, nebo sedí ve vazbě nevinný člověk, který navíc přišel o to nejcennější, co měl? Rozsudek zní jasně - vinný a pravomocně odsouzený na osmadvacet let.

Petr Kramný Foto: Jiří Tomaškovič, Právo
Petr Kramný

Devětadvacátého července 2013 si většina turistů v hotelu Titanic Palace ve městě Hurghada užívá dovolenkové pohody, zatímco v jednom z pokojů se odehrává horor - jsou nalezena mrtvá těla Moniky Kramné (†36) a dcery Klárky (†8). Pohledy podezřívavých očí se téměř okamžitě upírají na Moničina manžela - Petra Kramného (37).

Část hotelového komplexu Titanic Palace v egyptské Hurghadě

Foto: titanicpalace.com

Ten působí zdrceným dojmem a vypovídá, že už den před smrtí obou žen měla celá rodina velké střevní problémy a naznačuje podezření z otravy nápojem. Tomu by odpovídal i výsledek pitvy z nemocnice v Hurghadě, který potvrdil, že žaludky obou žen byly silně poleptány jedem.

Vyšetřování podivuhodných okolností smrti

Vyšetřování okolností smrti matky s dcerou probíhalo paralelně v Egyptě i České republice. Kramný byl držen egyptskou policií tři měsíce v „domácím vězení“ hotelového pokoje. Obviněn nebyl a mohl tak na konci října 2013 zamířit zpět domů.

Dva měsíce po návratu egyptská policie kauzu uzavřela. Osmnáctého února 2014 byl v ČR Kramný obviněn a následně poslán před soud, který na něj uvalil vazbu pro možné ovlivňování svědků a obavy z útěku a skrývání. Během pobytu ve vazbě, ve které Kramný zůstával i přes své mnohé stížnosti, se objevily další šokující důkazy o smrti žen - nezabil je jed, nýbrž elektrický proud.

Na konci dubna roku 2015 policie případ uzavřela a podala státnímu zástupci Vítu Legerskému návrh na podání obžaloby, což také učinil. Hlavní líčení u Krajského soudu v Ostravě tak začalo 29. června 2015.

Petr Kramný u soudu

Foto: Pavel Karban, Právo

K soudu byli předvoláváni různí svědci – členové rodiny, údajní či skuteční milenci Kramného i Moniky, svědci z hotelu, soudní znalci, psychologové. Kramný stále trval na své verzi o otravě a vinu odmítal. Státní zástupce i policie je však přesvědčena, že to byl právě on, kdo ukončil život své manželky a dcery.

Sedmého ledna 2015 Krajský soud v Ostravě vynesl rozsudek. 28 let vězení. Podle soudkyně není pochyby o tom, že vraždu své manželky a dcery Kramný spáchal a důkazy, které má soud v dispozici, tvoří ucelený řetězec.

Petr Kramný má podle verdiktu strávit ve vězení 28 let

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

„Vzhledem k uvedeným skutečnostem soud uzavřel, že obžalovaný jednal u obou poškozených v přímém úmyslu je usmrtit. Jelikož úmyslně usmrtil dvě osoby, spáchal trestný čin na osobě mladší patnácti let a jednal po předchozím uvážení, naplnil tak všechny stránky zvlášť závažného zločinu vraždy tak, jak byla podána obžaloba,” uvedla soudkyně Renata Gilová.

Rozsudek však nebyl pravomocný, Kramný se v soudní síni ihned odvolal.

Zproštění nebo výjimečný trest?

Kramného odvolání projednával Vrchní soud v Olomouci 31. května 2016. Advokátka Kramného uvedla, že se neprokázalo, že by její klient zabíjel elektrickým proudem a jedná se o pouhé spekulace. Navrhla zproštění. S tím samým návrhem přišla i Kramného matka Jana Barvínková.

Státní zástupkyně naopak navrhla výjimečný trest 30 let vězení a zamítnutí odvolání. U soudu navíc dodala, že Kramný postrádá jakoukoliv sebereflexi, pocit viny a lítost.

Po přerušení jednání do dalšího dne došel soud 1. června 2016 k pravomocnému verdiktu a poslal Kramného za vraždu manželky a dcery na 28 let do vězení. Rozhodl i o náhradě nemajetkové újmy příbuzným Moniky v celkové výši bezmála dvou miliónů korun.

Petra Kramného odvádí eskorta od olomouckého soudu

Foto: Luděk Peřina, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků