Hlavní obsah
Mitt Romney Foto: Mike Segar , Reuters

Mitt Romney

Syn bývalého michiganského guvernéra Mitt Romney má za sebou kariéru mormonského misionáře, guvernéra státu Massachusetts i organizátora olympijských her. Poté, co v roce 2008 svoji prezidentskou kandidaturu vzdal v průběhu primárek Republikánské strany, o čtyři roky později se už stal vítězným kandidátem republikánů. Outsider se postupně dotahoval na favorizovaného prezidenta Baracka Obamu, až se před volbami dostal na jeho úroveň. Nakonec mu však podlehl.

Mitt Romney Foto: Mike Segar , Reuters
Mitt Romney

Romney byl nadějným prezidentským kandidátem už ve volbách v roce 2008. Když se však ukázalo, že by neměl šanci na úspěch, svou kandidaturu vzdal ve prospěch republikánského kolegy Johna McCaina. Ihned se ale začal připravovat na příští volební klání.

O čtyři roky později jej v boji o roli republikánského lídra, který vyzve Obamu, nečekali silnější kandidáti. Konzervativec Newton Gingrich se ukázal být příliš radikálním pro širší spektrum voličů a slabším se nakonec ukázal být i „černý kůň“ republikánů, charismatický texaský guvernér Rick Perry. Ten v primárkách s Romneym držel krok nejdéle, i když se značným odstupem. V samotných volbách však v listopadu Romney Obamovi podlehl.

V politice se angažovali oba rodiče

Willard Mitt Romney se narodil 12. března 1947 v Detroitu. Jméno Willard dostal po otcově dobrém příteli, hotelovém magnátovi J. Willardu Marriottovi, zatímco jméno Mitt zdědil po otcově bratranci, hráči amerického fotbalu za tým Chicago Bears.

Také Romneyho otec kandidoval na amerického prezidenta, Richard Nixon byl ale v roce 1968 úspěšnější. V politice působila i matka Mitta Romneyho, pokus o zvolení do Senátu v roce 1970 ale nevyšel ani jí.

Po vystudování střední školy v Michiganu nastoupil Mitt Romney na čas na Stanfordovu univerzitu. Studia na ní ale nedokončil a na dva a půl roku odcestoval do Francie, kde působil jako misionář Církve svatých posledních dní Ježíše Krista (tzv. mormoni).

Po návratu se zapsal nejprve na univerzitu v Brighamu a následně na Harvard, kde v roce 1975 absolvoval práva a ekonomii.

Laický pastor a profesionální finančník

Následovala kariéra byznysmena v bostonských konzultačních společnostech Boston Consulting Group a Bain & Company, i když v práci pro obec mormonů Romney pokračoval - působil i jako laický pastor a spravoval pokladnu kostela, který navštěvoval.

Mitt Romney během předvolební kampaně v roce 2007

Foto: Profimedia.cz

V roce 1984 založil Romney vlastní investiční firmu Bain Capital. V průběhu let koupil řadu známých společností nebo do nich investoval. Patří do nich Domino’s, Staples či Sports Authority. V roce 1990 se načas vrátil do Bain & Company - firmě hrozil krach, který Romney pomohl do roka odvrátit; o osm let později opustil i vlastní společnost kvůli nabídce vést organizační komitét zimních olympijských her v Salt Lake City v roce 2002.

V roce 1999 hrozila organizaci finanční katastrofa, hry navíc poznamenala nařčení některých organizátorů z úplatkářství. Romney nakonec pomohl hrám k zisku 100 miliónů dolarů tím, že na ně sám daroval milión. Svůj plat ve výši 825 000 dolarů věnoval charitě.

Politická kariéra

V roce 1994 Romney kandidoval do Senátu, ale zvolení se nedočkal. Nakonec se stal v roce 2003 guvernérem Massachusetts poté, co se Jane Swiftová, která úřad dočasně zastávala, rozhodla nekandidovat. Proti Romneyho kandidatuře protestovala místní Demokratická strana, která tvrdila, že na nominaci neměl nárok, neboť nebyl sedm let prezidentem massachusettského senátu, jak nařizuje zákon.

Mitt Romney během volební kampaně v roce 2011

Foto: Profimedia.cz

Také značně zadlužený stát Massachusetts přivedl Romney jako guvernér během čtyř let do plusu. Zasadil se též o reformu zdravotnictví, která mimo jiné nařizovala pod hrozbou pokuty všem občanům uzavřít zdravotní pojištění. Když později stejný krok prosadil na federální úrovni prezident Barack Obama, republikáni včetně Romneyho ho kritizovali. Romney dokonce v kampani ve volbách slíbil, že Obamovy zdravotnické zákony zruší.

Jako guvernér byl Romney proti uzavírání homosexuálních sňatků, a tak nakonec podpořil legalizaci registrovaných partnerství, jež shledal menším zlem.

Jeho volební období skončilo v lednu 2007, na guvernéra se rozhodl znovu nekandidovat.

Jeho první nominace do Bílého domu skončila neúspěchem relativně brzy. Nezdar ho však neodradil od nového pokusu o čtyři roky později. Na kampaň dal z vlastní kapsy 17 miliónů dolarů. Zarputilost se Romneymu vyplatila. Ve stranických primárkách za sebou nechal všechny ostatní a republikáni ho nominovali do voleb proti Obamovi. Ten od začátků předvolebním průzkumům dominoval, ale náskok ztrácel a po prvním televizním duelu s Romneym v říjnu 2012 pozici ztratil.

Romneymu nakonec moc neublížilo ani tajně pořízené video z jeho večeře se sponzory, na nichž označil polovinu Američanů za povaleče čekající jen na sociální dávky.

Romney v kampani postupně své vyhraněné postoje mírnil. Za výrok během večeře se opožděně omluvil, přestal mluvit o svém nesouhlasu s potraty a ustoupil i od prohlášení, že by po roce 2014, na kdy bylo naplánováno stažení amerických bojových jednotek z Afghánistánu, část vojáků v zemi nechal. K triumfu v prezidentským volbám mu to však již nepomohlo.

Kritik prezidenta Donalda Trumpa v únoru oznámil svou kandidaturu do senátu USA za stát Utah ve volbách do Kongresu. Romney ve volbách uspěl a od ledna 2019 je senátorem.

Mitt Romney je od roku 1969 ženatý s manželkou Ann, kterou poznal už na střední škole. Mají spolu pět synů. Majetek rodiny se odhaduje až na čtvrt miliardy dolarů.

Některé názory Mitta Romneyho

:: Je proti potratům, i když v minulosti se proti nim nestavěl.

:: Nesouhlasí s manželskými svazky homosexuálů.

:: Podporoval americkou invazi do Iráku a navýšení počtu vojsk na jaře 2007. Kritizuje předčasné stažení všech amerických vojáků ze země za Baracka Obamy.

:: Chce snížení daní pro Američany se středními a nízkými příjmy. Prosazuje též snížení korporátní daně.

:: V minulosti navrhoval zřízení zvláštního statutu pro ilegální přistěhovalce, pro něž chtěl zřídit zvláštní databázi a identifikační karty.

:: Podporuje trest smrti a podporoval i kontroverzní vyšetřovací techniky při výsleších osob podezřelých z terorismu tak, jak je odsouhlasil prezident George Bush.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků