Hlavní obsah
Protestující Palestinci mávají Palestinskou a Fatahskou vlajkou Foto: Profimedia.cz

Fatah

Fatah (فتح, celým názvem Harakat Tahrir Filastin, přičemž zkratka se čte zprava doleva) je jednou z nejvýznamnějších a také nejstarší palestinskou organizací bojující za práva Palestinců. Založil jej v roce 1958 v Kuvajtu pod původním názvem Výbor pro osvobození Palestiny Jásir Arafat podle vzoru alžírské Fronty národního osvobození.

Protestující Palestinci mávají Palestinskou a Fatahskou vlajkou Foto: Profimedia.cz
Fatah

Cílem Fatahu bylo získání úplné nezávislosti Palestiny a vytvoření palestinského státu. Prostředkem byla přímá vojenská konfrontace s Izraelem, především partyzánská válka. Charta Fatahu popírala platnost vzniku Izraele a zdůrazňovala nutnost osvobození Palestiny. Politika Fatahu se však během let proměnila, linie ozbrojené konfrontace, kterou zastával v 50. a 60. letech v 80. a 90. letech, opustil a dal přednost politickému boji za nezávislou Palestinu.

Partyzánská válka

První diverzní akce podnikl Fatah počátek roku 1965, ze Sýrie zaútočil na zavlažovací systémy na severu Izraele.

Na významu získal po porážce arabských zemí v šestidenní válce v roce 1967. Stal se nejvýznamnější palestinskou silou a o dva roky později Jásir Arafat stanul v čele zastřešující Organizace pro osvobození Palestiny (OOP).

Fatah se soustředil na partyzánskou válku na nově okupovaných územích na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Jen v roce 1969 jich podniklo přes dva tisíce.

Vstoupenci Fatahu

Foto: Profimedia.cz

Přestože Arafat obhajoval a podporoval ozbrojený boj, od roku 1970 byl velitelem Palestinské osvobozenské armády, neopomíjel ani politiku, 13. listopadu 1974 vystoupil ve Valném shromáždění OSN v New Yorku se známým projevem, kdy naznačoval, že je ochoten jednat. Pronesl slavná slova: "Přicházím v jedné ruce s olivovou ratolestí a v druhé se zbraní. Nedovolte mi, abych olivovou ratolest upustil."

Azyl v Libanonu

Vyhnání palestinských bojovníků z Jordánska v září 1970 donutilo Arafata přesunout základnu hnutí do jižního Libanonu, kde Fatah působil až do roku 1982, kdy jeho bojovníky vypudila izraelská operace Mír pro Galileu. Jásir Arafat odešel do Tuniska, Arafatovi věrní sehráli klíčovou roli v první palestinské intifádě, jež vypukla v roce 1987 v Gaze a na západním břehu Jordánu.

Intifáda však připoutala pozornost k palestinskému problému a na mimořádném zasedání Palestinské národní rady byl 15. listopadu 1988 vyhlášen nezávislý palestinský stát. Na přelomu března a dubna 1989 OOP jmenovala Arafata prezidentem. Arafat, považovaný za teroristu, jehož ruce jsou od krve, se projevil jako obratný politik. Začal klást důraz na jednání a v proslovu v Ženevě oznámil, že se OOP zříká terorismu a že podporuje právo všech stran zúčastněných v blízkovýchodním konfliktu včetně Izraele a Palestinců na život v míru a bezpečí. Účastnil se tajných jednání s Izraelem, které vyústily v podpis historické smlouvy o palestinské autonomii v září 1993 mezi OOP a Izraelem.

Po podepsání mírových dohod z Osla v roce 1994 mezi izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem, které ukončily intifádu, se Fatah orientoval na politický boj, protože začala posupně vznikat samospráva na palestinských územích, jejíž součástí byly i bezpečnostní složky, mající za úkol především chránit Izrael před ozbrojenými útoky.

Změny v orientaci Fatahu, jehož cílem už nebylo zničení Izraele, však začaly hnutí štěpit a připravily ho o část podpory, kterou na jeho úkor získaly militantní organizace v čele s Hamásem.

I Fatah však měl svoje ozbrojené složky, milice Tanzím, k nimž se připojily i Brigády mučedníků od al-Aksá, jež představují hlavní vojenskou složku Fatahu . Vedl je Marván Barghútí, který byl v roce 2004 odsouzen k pěti doživotním trestům za zabití pěti Izraelců při atentátech z let 2001 a 2002.

Od vyhlášení druhé intifády v roce 2001 se Brigády mučedníků od al-Aksá podílejí na útocích na Izraelce. Fatah zdůrazňoval, že operuje pouze na okupovaných územích, kde je odpor vůči Izraelcům legitimní.

Konec v Gaze

Po smrti Jásira Arafata v roce 2004, kterého vystřídal Mahmúd Abbás, ale začal korupčními skandály provázený Fatah zmítaný vnitřními rozpory mezi frakcemi slábnout. Největší porážku Fatah utrpěl, když prohrál v lednu 2006 ve volbách do palestinského parlamentu, jež se staly triumfem Hamásu. Fatahu nepomohlo, ani když se k němu přidal i Marván Barghútí, který sestavil vlastní kandidátku. V půlce roku 2007 byl Fatah vytlačen z pásma Gazy, které ovládá konkurenční radikální Hamás.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků