Hlavní obsah
Logo Amnesty International Foto: archiv, Novinky

Amnesty International

Amnesty international je mezinárodní dobrovolné hnutí, které usiluje o dodržování lidských práv. V současnosti má Amnesty International kolem 2,8 miliónu členů ve více než 150 zemích.

Logo Amnesty International Foto: archiv, Novinky
Amnesty International

Za pomoci nejrůznějších kampaní a veřejných akcí se snaží upozornit na porušování lidských práv, ať už se tak děje v jakémkoli rozsahu. Usilují o systémové změny na úrovni států i mezinárodního společenství.

Za své hlavní cíle si organizace klade zastavení mučení, zrušení trestu smrti, ochranu civilistů v ozbrojených konfliktech, zajištění práv uprchlíků a migrantů, odstranění diskriminace, boj proti chudobě, propouštění "vězňů svědomí" a dosažení spravedlivých soudů pro všechny.

Amnesty International prohlašuje nezávislost na vládách, politických a ekonomických subjektech, náboženstvích či jakýchkoli ideologiích.

Na počátku tohoto hnutí stál v roce 1961 Brit Peter Benenson, jehož pohoršilo odsouzení dvou studentů za to, že si připili na svobodu. Následně přes média vyzval občany, aby se připojili k protestu proti nespravedlivě uvězněným nebo mučeným lidem. Výsledkem byl vznik mezinárodního hnutí. Česká pobočka vznikla v roce 1991.

V roce 1977 obdržela Amnesty International Nobelovu cenu míru za „přínos k obraně svobody, spravedlnosti a tím i míru na celém světě“. V současnosti má poradní status při OSN.

V České republice v současnosti pracuje osm poboček Amnesty international, které jsou rozesety po celém státu.

Zdroj: amnesty.org

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků