Hlavní obsah

Amnesty International se opět rozmyslela. Navalnyj je pro ni znovu vězněm svědomí

7. 5. 2021, 20:13

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) v pátek oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat.

Foto: Babushkinsky District Court Of M, Reuters

Snímek telemostu s Alexejem Navalným ze soudní síně.

Článek

K přehodnocení únorového kroku organizaci vedla skutečnost, že její rozhodnutí podle ní zneužil ruský režim k ospravedlnění dalšího porušování Navalného práv, sdělila ve zveřejněném prohlášení. Ředitelka české AI Linda Sokačová zároveň v tiskové zprávě uvedla, že organizace má obavy z jeho úmrtí ve vězení.

Ruské úřady zadržely Navalného advokáta Pavlova

"Ruský režim a jeho příznivci zneužili toto naše interní rozhodnutí, kteréjsme neměli v úmyslu zveřejnit, k dalšímu porušování Navalného práv," stojí ve zprávě AI.

AI označila Navalného poprvé za vězně svědomí v lednu letošního roku, když politika zadržely ruské úřady bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se několik měsíců léčil a zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou. O měsíc později se však AI rozhodla přestat takto Navalného nazývat kvůli jeho prohlášením z let 2007 a 2008, která z jejího pohledu mohla být obhajobou nenávisti.

Navalnyj už není vězněm svědomí. Kvůli starému klipu o migrantech

„Ve světle nových informací, které se nedávno objevily, Amnesty International není dále schopna považovat Alexeje Navalného za vězně svědomí kvůli tomu, že hájil násilí a diskriminaci a nedistancoval se od takovýchto prohlášení,“ uvedla v únoru Amnesty International.

Vězeň svědomí je termín vytvořený přímo AI k označení lidí vězněných nebo jinak fyzicky omezovaných na základě jejich přesvědčení, původu nebo postavení.

Nový pohled na věc

AI upřesnila, že celkově přehodnotila svůj přístup k používání označení "vězeň svědomí" a nechce ho nadále upírat lidem pouze na základě jejich vystupování v minulosti. Podotkla však, že pokud někomu tento status přisoudí, neznamená to, že se plně ztotožňuje s jeho názory.

Navalnyj loni v srpnu zkolaboval při vnitrostátním letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letoun musel přistát v Omsku, kde byl kritik ruského režimu hospitalizován. Později úřady svolily s přepravou pacienta v bezvědomí do Berlína, kde se se zotavil. Podle Německa byl kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Otravu touto látkou potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje útok tajné službě FSB a ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Navalnyj je v kritickém stavu a hrozí mu selhání ledvin, tvrdí lékaři

V lednu byl opoziční představitel zadržen přímo na letišti při návratu z Německa. V únoru mu pak ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho zhruba na 2,5 roku za mříže.

Reklama

Výběr článků