Hlavní obsah

Nadržují bohatým, obvinila AI výrobce vakcín

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Londýn

Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní lidskoprávní krizi, protože se odmítají vzdát práv k duševnímu vlastnictví a nechtějí se světem sdílet své technologie a znalosti, uvedla organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Foto: Luisa Gonzalez, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Společnosti AstraZeneca, Pfizer, BioNTech, Johnson, Moderna a Novavax podle ní před spravedlivou distribucí dávají přednost obchodování ve prospěch bohatých států.

„Očkování celého světa je naší jedinou cestou z této krize,” řekla generální tajemnice AI Agnès Callamardová. „V této době bychom měli jako hrdiny oslavovat společnosti, které tak rychle vynalezly vakcíny. Velké farmaceutické firmy místo toho vytvořily záměrným blokováním sdílení znalostí a jednáním ve prospěch bohatších států naprosto předvídatelný a naprosto zničující nedostatek očkovacích látek pro mnoho dalších, k jejich hanbě a našemu kolektivnímu smutku,” prohlásila Callamardová.

Pfizer: Vakcína je bezpečná a účinná pro děti od pěti let

Koronavirus

Organizace ve zprávě uvedla, že přezkoumala lidskoprávní politiku každé společnosti, ceny očkovacích látek, záznamy o duševním vlastnictví, sdílení znalostí a technologií, spravedlivé přidělování dostupných dávek a transparentnost. Zjistila, že každá z šesti firem v různé míře neplní své závazky v oblasti lidských práv.

„Z 5,76 miliardy dávek podaných po celém světě se mizerných 0,3 procenta dostalo do zemí s nízkými příjmy a více než 79 procent do zemí se středně vysokými a vysokými příjmy,” uvádí zpráva. Podle AI je v nízkopříjmových zemích naočkováno méně než jedno procento obyvatel, zatímco v bohatých zemích přes 55 procent. V chudších státech často nejsou plně naočkovaní ani zdravotníci, dodala organizace.

Srovnání vakcín: Proti deltě zabírá nejvíc Moderna

Koronavirus

Některé z hodnocených společností pokračovaly v zásobovaní států, o kterých je známo, že hromadí vakcíny navzdory výzvám k upřednostnění spolupráce s programem COVAX, uvedla AI ve zprávě. Podle organizace navíc odmítly podpořit mezinárodní iniciativy za sdílení znalostí a technologií.

„Dnes zbývá 100 dní do konce roku. Vyzýváme státy a farmaceutické společnosti, aby drasticky změnily kurz a udělaly vše potřebné k dodání dvou miliard vakcín do nízkopříjmových zemí. Nikdo by neměl trávit další rok v utrpení a strachu,” prohlásila Callamardová.

Reklama

Výběr článků

Načítám