Hlavní obsah

Nejvíce poprav se loni uskutečnilo v Íránu a Egyptě

24. 5. 2022, 4:58

V roce 2021 stoupl počet rozsudků smrti i vykonaných poprav, uvádí se ve zprávě organizace Amnesty International. V 18 zemích bylo loni popraveno nejméně 579 lidí, z toho více než polovina v Íránu. Verdikt hrdelního trestu padl loni u soudu 2052krát, to je o 40 procent více než v roce 2020. V dlouhodobém srovnání přesto patří loňská čísla k těm nejnižším.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Meziročně počet vykonaných trestů smrti stoupl o 20 procent, v Íránu bylo popraveno 314 odsouzených. Mnoho lidí bylo v této zemi takto potrestáno za zločiny spojené s drogovou kriminalitou, což je v rozporu s mezinárodním právem, upozorňuje AI. Trest smrti může být podle mezinárodního práva uložen jen za zločiny, jejichž součástí bylo úmyslné usmrcení člověka.

Se značným odstupem za Íránem je ve statistice Egypt, kde bylo loni popraveno nejméně 83 lidí. Třetí příčka patří Saúdské Arábii, kde loni vykonali 65 poprav. Letos v březnu už ale tamní orgány podle Amnesty International za jediný den popravily 81 lidí. Zhruba s dvacítkou poprav následují Sýrie, Somálsko, Irák nebo Jemen.

Ve Spojených státech bylo loni popraveno 11 lidí, což je nejméně od roku 1988. Federální vláda v červenci zavedla dočasné moratorium na výkon poprav a Virginie se stala 23. státem USA a prvním na jihu země, který zrušil trest smrti.

Soud v USA na poslední chvíli zrušil popravu ženy, která měla ubít svou dceru

Mezi všemi popravenými bylo 24 žen, zhruba čtyři procenta.

S postupným uvolňováním omezení spojených s pandemií covidu-19 začaly odkládané výkony trestů a obnovily se také soudní procesy. Trvale vysoké počty hrdelních trestů jsou v Egyptě a Jemenu, loni jich v těchto zemích padlo 356, respektive 298.

Nejmarkantnější nárůsty v počtu rozsudků smrti loni zaznamenaly Bangladéš (181), Indie (144) a Pákistán (129).

Ve statistikách chybí údaje z Číny, Severní Koreje a Vietnamu, upozorňuje organizace. Podle ní Peking popravuje ročně tisícovky svých občanů, oficiální čísla ze žádné z těchto zemí ale nejsou k dispozici.

Reklama

Výběr článků