Hlavní obsah

Navalnyj už není vězněm svědomí. Kvůli starému klipu o migrantech

24. 2. 2021, 14:51 – Moskva

Amnesty International (AI) zbavila ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného statutu vězeň svědomí. Důvodem je záplava stížností upozorňující na jeho xenofobní výroky z minulosti, za které se neomluvil. Amnesty je přesvědčena, že jde o zorganizovanou ruskou kampaň, která má zdiskreditovat Navalného a bránit výzvám AI, aby byl propuštěn. Důkazy však svědčily proti Navalnému, v minulosti dával najevo xenofobní názory, uvedl mluvčí AI pro BBC.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Alexej Navalnyj u soudu

Článek

Před patnácti lety Navalnyj pronesl celou řadu xenofobních vyjádření. V jednom svém videu přirovnal imigranty ke „švábům“.

Amnesty ve vyjádření sice uvedla, že poslední uvěznění ruského představitele opozice je spojené jen s jeho kritikou ruských úřadů a kritikou korupce na nejvyšších místech. A zdůraznila, že Navalnyj testuje svobodu slova v Rusku a žádná jeho vyjádření ani akce nijak nezpochybňují nenásilný ráz jeho aktivismu.

Upozornila také, že se ruský režim snaží zpochybňovat a delegitimizovat Navalného aktivity a kritiku a oslabit bouřlivé protesty proti jeho uvěznění.

„Nicméně ve světle nových informací, které se nedávno objevily, Amnesty International není dále schopna považovat Alexeje Navalného za vězně svědomí kvůli tomu, že hájil násilí a diskriminaci a nedistancoval se od takovýchto prohlášení,“ uvedla Amnesty International.

Dostali jsme příliš mnoho žádostí, které nemůžeme ignorovat,“ řekl mluvčí ruské kanceláře AI Alexandr Arťomjov. Dodal, že původně organizace takováto vyjádření, která se neopakovala, opomíjela jako irelevantní vzhledem k jeho aktuální politické perzekuci.

Soud uložil Navalnému pokutu za pomluvu veterána

Navalnyj byl nyní souzen za urážku válečného veterána Ignata Arťomenka. Loni totiž kritizoval spot nabádající Rusy, aby schválili změny ústavy, které umožňují ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi být opět zvolen prezidentem.

Lidi v něm označil za „zkorumpované klauny, lidi bez úsudku, národní ostudu a zrádce“. Protože mezi nimi byl i veterán Arťomenko, byl vyšetřován a soud v Moskvě rozhodl, že musí zaplatit pokutu 850 000 rublů (245 000 korun) za urážku veterána, což je v Rusku trestný čin.

Soud potvrdil Navalnému trest za porušení podmínky

Kritizované Navalného vystoupení pochází z první dekády nového milénia. Tehdy se objevil ve videoklipu v oděvu zubaře, který je obklopený záběry imigrantů. Vyzýval, aby se jako zkažený zub vytrhlo vše, co nás obtěžuje.

„Navalnyj veřejně neodsoudil svá videa na YouTube, takže se domníváme, že nějak souzní s tím, co řekl,“ vysvětlil rozhodnutí zbavit ho statutu vězně svědomí Arťomjov, i když dodal, že ho netěší, jaké to bude mít důsledky.

Krok AI už ocenila editorka ruské stanice RT Margarita Simonjanová a byl označen za vítězství ruské propagandy. „Nemůže být vězněm svědomí, to je někdo, kdo nikdy nehájil nenávist, násilí nebo neměl nenávistná vyjádření.“ Dodala, že o tento status přišel v šedesátých letech i Nelson Mandela, když byl pro použití síly proti jihoafrickému režimu apartheidu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků