Hlavní obsah
Zahraniční turisté utíkají před vlnou tsunami na jihu Thajska v roce 2004. Foto: Profimedia.cz

Tsunami

Tsunami je vlna na hladině moře či oceánu a vzniká po zemětřesení pod hladinou moře. Vlnová délka tsunami je velmi velká, v řádu stovek kilometrů, což určuje její chování. Vlna s tak dlouhou vlnovou délkou se chová i na širém oceánu jako na mělké vodě. Může mít rychlost až 700 kilometrů za hodinu.

Zahraniční turisté utíkají před vlnou tsunami na jihu Thajska v roce 2004. Foto: Profimedia.cz
Tsunami

Během několika minut stoupne hladina moře až o desítky metrů a po několika minutách voda zase opadne. V některých místech se díky špatnému odtoku může udržet i delší dobu. Ohromné množství proudící vody páchá rozsáhlé škody.

Foto: ČTK

Foto: ČTK

Řada měst na pobřeží Tichého oceánu, zejména v Japonsku, USA a Kanadě, má výstražný systém a připravené evakuační plány pro případ vážné tsunami. Tsunami mohou předpovědět seismologické observatoře rozmístěné po celém světě a jejich vývoj je sledován satelity z oběžné dráhy.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na přechod přes Tichý oceán z Japonska na západní pobřeží USA by tsunami potřebovala okolo 18 hodin, proti obyvatelstvo může být varováno s předstihem.

Katastrofa v jihovýchodní Asii

Jedna z nejničivějších vln tsunami postihla jihovýchodní Asii 26. prosince 2004. Zpustošila pobřeží Indie, Srí Lanky, Malediv, Bangladéše, Myanmaru, Thajska, Malajsie a Indonésie.

Vlna tsunami ničí pobřeží pobřeží Thajska v roce 2004.

Foto: Profimedia.cz

Poté zasáhla i další ostrovy v Indickém oceánu, jako Madagaskar, Seychely, Réunion a Mauricius a také východní pobřeží Afriky.

Zahynulo přes tři sta tisíc lidí. Pocházela z podmořského zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice u ostrova Sumatra.

V září 2009 tsunami vyvolalo zemětřesení o síle 8,3 stupně Richterovy škály u souostroví Samoa v Tichém oceánu. Počet obětí byl okolo 150. Většina z 220 000 obyvatel ohrožených stihla utéct na bezpečné vyvýšeniny.

Následkem zemětřesení u severovýchodního pobřeží Japonska v březnu 2011 vznikla ničívá vlna tsunami, která byla cítit po skoro všech pobřežích Tichého oceánu. U pobřeží Japonska dosáhly vlny až 14 metrů. Tsunami si vyžádalo více než 15 tisíc obětí a poškodilo i blízkou jadernou elektrárnu Fukušima, čímž vlna způsobila nejhorší jadernou havárii od výbuchu Černobylu v roce 1986.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků