Článek
Tyto mraky, pro které meteorologové používají latinský výraz „volutus“, jsou podle serveru The Portugal News horizontální válcovitá oblaka, která rolují kolem vodorovné osy a často se pohybují nezávisle na jiných oblačných formacích.
Vytvářejí se při střetávání studeného a teplého vzduchu, zejména během bouřek nebo s příchodem studené fronty. Zvláštní tvar rolujících mraků vzniká rozvrstvením větru, které současně dodává oblaku jeho valivý pohyb, napsal server Heute.at.
Las nubes, señalaron los científicos del Instituto, "son relativamente raras" y fueron introducidas en el atlas de nube de la Organización Meteorológica Mundial en 2017. pic.twitter.com/lJ7sUfrnQQ
— Grace (@Osocom123) July 1, 2025
Podle klimatologa Mária Marquese není výskyt tohoto útvaru v Portugalsku úplnou novinkou. Častěji se ale objevuje v Austrálii, konkrétně v Carpentarském zálivu na jejím severním pobřeží nebo v oblasti Nového Zélandu.
Má svou krásu
Marques řekl, že jde o jev, který se odvíjí rychle. „Je to proces velmi rychlého, prchavého vzniku oblačnosti, který se brzy vytratí, ale má svou krásu,“ dodal.
„U lidí, kteří jej nikdy neviděli, může tento trubicovitý útvar vyvolat určité obavy. Není k nim ale žádný důvod, protože je to jen mrak,“ ujistil Marques podle serveru CNN Portugal.
Vysvětlil, že pro vytvoření mraku musí být splněny určité podmínky z hlediska větru, teploty a vlhkosti, především ostrý kontrast mezi teplotami nad oceánem a nad kontinentem.
„V nynějších horkých dnech je povrch země teplý, a na povrchu tedy máme horký vzduch. Když ale začne slunce zapadat a k pobřeží proniká chladnější vzduch – protože je těžší a hustší –, začne nahrazovat horký vzduch, který tak začne stoupat. Proto se tento útvar objevuje vždy u vody,“ řekl dále Marques.