Hlavní obsah

Z některých domů zbyla jen hromada sutě. Obětí zemětřesení na Haiti je už 724

14. 8. 2021, 21:50 – Port-au-Prince • Aktualizováno 15. 8. 2021, 17:27

Počet potvrzených obětí sobotního zemětřesení na Haiti o síle 7,2 stupně vzrostl na 724, uvedla agentura AFP. Zraněných je asi 2000 lidí, záchranáři dál prohledávají trosky.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Následky zemětřesení na HaitiVideo: Reuters

 
Článek

Zemětřesení v karibském státě udeřilo v sobotu v 08:30 místního času (14:30 SELČ). Jeho ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů a epicentrum asi 150 kilometrů západně od metropole.

Otřesy byly patrné i v sousední Dominikánské republice, která spolu s Haiti leží na ostrově Hispaniola, a také na dalším karibském ostrově Kubě.

Další záchvěv půdy o síle 5,9 stupně postihl Haiti v sobotu pozdě v noci.

Na Filipínách udeřilo zemětřesení, úřady varovaly před cunami

Svět

Civilní ochrana nejchudší americké země s 11 miliony obyvatel dříve uváděla, že zničeno bylo 949 domů, sedm kostelů, dva hotely a tři školy. Dalších 732 domů, jedno vězení, tři zdravotnická centra a sedm škol jsou poškozené.

Naopak hlavní přístavy, letiště a telekomunikační zařízení přestály pohromu bez většího poškození.

Foto: Joseph Odelyn, ČTK/AP

Následky zemětřesení na Haiti

Prezident Ariel Henry uvedl, že některá města jsou téměř zcela zničená a nemocnice se zde potýkají s návalem zraněných.

Uvedl také, že nebude žádat o pomoc ze zahraničí, dokud nebude znám přesný rozsah škod. Vláda již dříve vyhlásila na měsíc stav nouze.

„Nejdůležitější věc je zachránit z trosek co nejvíce přeživších,” citovala AP prezidenta Henryho. „Máme informaci, že místní nemocnice, zvláště ta ve městě Les Cayes, jsou zahlceny zraněnými.”

Před odletem do Les Cayes prezident také vyzval ke "strukturované solidaritě", která by zajistila koordinovanou reakci na živelní katastrofu a zamezila zmatkům, které postihly Haiti po ničivém zemětřesení z roku 2010, které připravilo o život na 300 000 lidí.

Záchranné práce podle Reuters patrně zkomplikuje tropická bouře Grace, jejíž předpokládaná trasa vede přes Haiti a začátkem příštího týdny by do oblasti mohla přinést vydatné srážky a silný vítr.

Na Aljašce udeřilo nejsilnější zemětřesení za 56 let

Amerika

Reklama

Výběr článků