Hlavní obsah
Ministr dopravy Dan Ťok Foto: Petr Horník, Právo

Dan Ťok

Dan Ťok je český manažer a politik. Byl dlouholetým ředitelem společnosti Skanska. V roce 2014 ho hnutí ANO Andreje Babiše nominovalo na post ministra dopravy České republiky, resort vedl až do roku 2019, kdy jako nejdéle sloužící ministr dopravy ČR rezignoval. Vzdal se zároveň i poslaneckého mandátu, který získal za ANO ve volbách v roce 2017.

Ministr dopravy Dan Ťok Foto: Petr Horník, Právo
Dan Ťok

Dan Ťok se narodil 4. března 1959 v Uherském Hradišti. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, konkrétně Fakultu strojního inženýrství. Po škole v roce 1983 začal pracovat v První brněnské strojírně (PBS) jako konstruktér. V podniku pracoval až do roku 1996 a vypracoval se v něm až na pozici generálního ředitele.

Po odchodu z PBS se stal generálním ředitelem společnosti ABB Energetické systémy, kterou řídil až do roku 1999. Následně se přes společnost Alstom, ve které řídil její české a slovenské pobočky, dostal do čela představenstva Jihomoravské plynárenské, kde působil v letech 2003 až 2006.

Po těchto štacích dva roky vedl KKCG Industry českého miliardáře Karla Komárka. Do povědomí široké veřejnosti se dostal po roce 2008, kdy řídil stavební společnost Skanska.

Dan Ťok opouští jednání s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě.

Foto: Petr Horník, Právo

V jejím čele se také dostal do sporu s tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou, který nechal na některých částech českých dálnic postavit tabule, jež upozorňovaly na údajnou nekvalitní práci Skansky. Hanlivé cedule musely být po rozhodnutí soudu nakonec odstraněny.

V listopadu 2014 se stal po odstoupení Antonína Prachaře (ANO) nejžhavějším kandidátem na post ministra dopravy. Po navržení hnutím ANO absolvoval několik rozhovorů s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem, které se týkaly zejména možného střetu zájmů a koncepcí řízení resortu.

Po jednom z rozhovorů prezident oznámil, že Ťoka jmenuje 4. prosince 2014.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny 2017 vedl jako nestraník kandidátku ANO v Karlovarském kraji a získal poslanecký mandát. V prosinci 2017 jej Andrej Babiš znovu navrhl jako ministra dopravy do jeho nové vznikající vlády a prezident Miloš Zeman jej znovu jmenoval. Babišova první jednobarevná vláda nezískala důvěru Sněmovny a vládla v demisi, řádný mandát pak Ťok znovu měl v druhé Babišově vládě s ČSSD jmenované v červnu 2018.

I když často kritizovaný ministr už v květnu 2018 uvažoval o konci vládního angažmá, ještě téměř rok resort vedl. V dubnu 2019 v rozhovoru pro Novinky oznámil svůj záměr z postu ministra odejít. „Dlouhodobě chci z vlády pryč, už nechci být v politice. Už jsem se na tom dohodl s panem premiérem,” řekl.

Ťok byl ve funkci od roku 2014 a byl tak nejdéle sloužícím ministrem dopravy v ČR. V úřadu ho vystřídal Vladimír Kremlík.

V dubnu 2019 Ťok rezignoval i na mandát poslance Poslanecké sněmovny, nahradila jej Iva Kalátová z ANO.

Dan Ťok je rozvedený a má dvě dcery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků