Hlavní obsah

Čínská verze TikToku zavede denní limit pro mladistvé

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Peking

Aplikace Douyin, což je čínská obdoba TikToku, omezí přístup mladistvým na 40 minut denně. Informuje o tom zpravodajský web BBC. Nová pravidla se budou týkat dětí mladších 14 let, jejichž věk byl na platformě ověřen pomocí jejich skutečného jména. Přístup k oblíbené aplikaci na sdílení krátkých videí budou mít mezi 06:00 a 22:00.

Foto: archív tvůrců

Aplikace Douyin je čínská obdoba TikToku.

Článek

Mateřská společnost Bytedance představila takzvaný „režim pro mladistvé“ v příspěvku na blogu. Uvedla přitom, že Douyin je první aplikací na krátká videa, která zavádí podobné omezení.

Douyin ve svých uživatelských pravidlech nestanovila minimální věk uživatelů. Nezletilí však potřebují souhlas zákonného zástupce. Sesterská aplikace TikTok je přístupná uživatelům od 13 let.

Nejstahovanější aplikací byl loni TikTok, předstihl Facebook Messenger

Software

V rámci nového režimu pro mladistvé bude Douyin nabízet vzdělávací materiály, včetně vědeckých experimentů, výstav či naučných videí o historii.

„Ano, jsme vůči teenagerům přísnější. Budeme více pracovat na tom, abychom nabízeli kvalitní obsah, aby se mladí lidé mohli učit a poznávat svět,“ uvedla platforma.

Minulý měsíc Čína znovu omezila čas, v němž děti mohou hrát on-line hry. Od začátku září mohou hrát jen tři hodiny týdně, a to v pátek a o víkendech nebo o svátcích. V únoru čínské ministerstvo školství rozhodlo, že si děti nebudou smět bez písemného souhlasu rodičů nosit do školy mobily.

Dopad na fyzické a duševní zdraví

V uplynulých letech čínská státní média upozorňovala, že čím dál větší počty mladých Číňanů tráví příliš mnoho času na internetu, což má dopad na jejich fyzické a duševní zdraví. Podle dat agentury We are Social Číňané běžně tráví na internetu přes pět hodin denně, z toho dvě na sociálních sítích.

Ačkoli tato data nezahrnují osoby mladší 16 let, mnoho čínských dětí v uplynulém roce kvůli covidu-19 mělo on-line výuku. Podle státní televize CGTN má přístup k internetu na 95 procent mladistvých Číňanů, tedy 183 milionů lidí. V roce 2018 čínské regulační orgány uvedly, že se kvůli rostoucímu míře krátkozrakosti mezi dětmi snaží omezit množství času, který nezletilí tráví na internetu.

Nejrychleji rostoucí sítí v Česku je TikTok

Internet a PC

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám