Hlavní obsah
Brač Foto: Profimedia.cz

Základní informace pro cestu a pobyt v Chorvatsku

Chorvatsko patří v Evropě k zemím méně zasaženým nemocí covid-19. Ke 12. červnu tamní úřady evidovaly 2249 nakažených a 106 obětí, 2132 lidí se již uzdravilo. Obecně lze říci, že je epidemie v Chorvatsku na ústupu. Země na Jadranu už proto zahájila turistickou sezonu.

Brač Foto: Profimedia.cz
Základní informace pro cestu a pobyt v Chorvatsku

Vstup i pohyb po území Chorvatska už je v současné době pro cizince včetně českých občanů volný. Není třeba pobývat v karanténě ani předkládat negativní test na koronavirus. Povinné není ani nošení roušek, byť úřady zakrývání nosu a úst na veřejných místech doporučují.

Odbavení urychlí elektronický formulář

Pro rychlejší odbavení na hranicích žádají Chorvaté vyplnění elektronického formuláře se základními osobními a kontaktními údaji i místem pobytu ještě před cestou. V češtině je k dispozici ZDE.

Povinné není ani nošení roušek, byť úřady zakrývání nosu a úst na veřejných místech doporučují.

Foto: Profimedia.cz

Bez omezení funguje také veškerá hromadná doprava; obnovena byla letecká, pozemní i železniční přeprava, včetně trajektů na chorvatské ostrovy. Cesta autem nebo autobusem z Česka přes Rakousko a Slovinsko je volná, výraznější zdržení nejsou hlášena.

Ač sousední Bosna a Herzegovina ještě plně neotevřela své hranice, české turisty pouští bez kontroly. Pro cestu autem do Dubrovníku tedy můžete zvolit přes její území a nemusíte si brát trajekt z Pelješacu.

„Na hranicích s Bosnou a Herzegovinou sice kontrolují auta, ale když viděli českou značku, jen na nás mávli a projeli jsme bez zastavení. To samé se opakovalo po devíti kilometrech, když jsme vjížděli zpět do Chorvatska. Bosenští celníci nechtěli vidět ani naše občanky, Chorvaté si jen zapsali náš opětovný vjezd do země,“ hlásil v úterý 16. června z místa český turista, který do Chorvatska odjel s rodinou.

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Záhřebu:
z českého mobilu: 00385 91 612 1533
z území Chorvatska: 091 612 1533
Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR k Chorvatsku a podmínkám vstupu do země

Cizinci dostanou při vstupu do Chorvatska informační leták s instrukcemi, kterými by se měli řídit prvních čtrnáct dní pobytu. Leták obsahuje obecné informace o prevenci šíření koronaviru, jako je dodržování sociální zdrženlivosti, zvýšená hygiena nebo pokyny pro samoizolaci v případě podezření na nákazu nemocí covid-19.

Památky hlásí otevřeno

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější destinací českých turistů, a nejen jich. Zemi na pobřeží Jadranu ještě do loňského roku navštěvovalo přes 20 milionů turistů ročně, nejvíce Němců.

Plitvická jezera

Foto: Profimedia.cz

Mezi nejpopulárnější cíle se řadí Makarská riviéra jižně od Splitu, dlouhá asi 60 kilometrů. Nacházejí se na ní oblíbená letoviska Makarská nebo Baška Voda, v její blízkosti je také ostrov Brač nebo pitoreskní pohoří Biokovo.

Přestože to jsou právě oblázkové pláže a průzračné moře, jenž turisty přitahují nejvíce, Chorvatsko se může pyšnit i množstvím památek, z nichž mnohé jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jde například o starou část Dubrovníku, jehož popularita raketově stoupla po seriálu Hra o trůny, jenž se ve městě natáčel. Pozůstatky římských památek naleznou turisté v Zadaru a na seznamu UNESCO je i unikátní katedrála sv. Jakuba v Šibeniku.

Kornati jsou okouzlující pro své útesy a zátoky.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko za celou epidemii registrovalo poměrně málo případů koronaviru, začalo i poměrně brzy s uvolňováním opatření. Například národní parky se zpřístupnily už 11. května, stejně tak se v následujících týdnech otevřely i památky. Kdo se proto bude chtít vydat na populární Plitvická jezera či souostroví Kornati, nemusí se bát, že nebude vpuštěn.

Konat se nicméně nebudou žádné hudební festivaly, odloženy jsou také akce v populárním party letovisku Zrce.

Podle Chorvatského turistického sdružení momentálně nedochází k navýšení, ale ani k plošnému snižování cen ubytování. Každé zařízení určuje cenu dle poptávky na trhu. Jsou hotely, které se rozhodly cenu snížit, ale jsou i takové, které hodně investovaly a radši se rozhodly nechat ceny jaké měly, s vědomím, že nebudou mít plnou kapacitu.

Hotely každopádně více dbají na dezinfikování nebo dodržování odstupů ve společných prostorách jako jsou recepce či restaurace. Pro hosty to však neznamená žádná omezení.

Chorvatsko vlakem

Do Chorvatska se letos budou moci Češi vydat také vlakem. Společnost RegioJet spustí linky do Rijeky v Istrii, odkud mají navazovat autobusy do dalších destinací. Vyjíždět se bude z Prahy, Brna, Pardubic, Břeclavi nebo Bratislavy.

Chorvatsko navštívil v květnu také štáb Novinek. Do Istrie se přes Rakousko a Slovinsko dostal bez problémů. Turisty čekají neobvykle prázdné pláže. A co si někteří Chorvaté myslí o koronaviru, nám řekli v anketě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků