Hlavní obsah

Nejen moře! Češi se těší i na dominantu Makarské, půvabné pohoří Biokovo

29. 5. 2020, 13:21
Novinky, jky

Většina rodin si během dovolené na populární „Makarské” dělává vždy alespoň jeden den výlet do půvabného pohoří Biokovo, které se tyčí nad průzračnými plážemi Makarské riviéry. Zejména v červnu a v druhé půlce září jsou treky v okolních kopcích velmi populární. A je dost možné, že letošní situace nažene do jinak poloopuštěných stezek více turistů.

Foto: Profimedia.cz

Tak trochu jiná tvář Chorvatska, než většina Čechů zná.

Článek

Ten pohled z pláží na Makarské směrem do kopců a hor pohoří Biokovo zná skoro každý Čech. O poznání méně z nás už však může říci, že zná i pohled v opačném gardu, tedy z výšin pohoří Biokovo směrem na pobřeží. Najdou se tam místa na poklidný výlet i na trek, který prověří i ty fyzicky zdatné.

Taková botanická zahrada Kotišina ležící na přímořských svazích pohoří jen nějaké tři kilometry od Makarské riviéry. Ta je poměrně oblíbeným výletem i pro ty pohodlnější.

Vošac a Sveti Jure

Pravděpodobně nejoblíbenějším místem je ale vrcholek Vošac, který skýtá parádní výhled právě na Makarskou riviéru a přilehlé vrcholky Biokova zároveň. Od pláží Makarské není vůbec daleko, vzdušnou čarou to jsou jen nějaké dva kilometry. Nenechte se ale zmást, výšlap je to docela ďábelský a rozumnější jistě je podniknout jej mimo hlavní sezonu.

Když při toulkách Biokovem spatříte horu, na které uvidíte vysoký vysílač, vězte, že pohlížíte na druhou nejvyšší horu Chorvatska a nejvyšší horu celého pohoří Sveti Jure. Ta je se svými 1762 metry nad mořem jen o něco málo vyšší než Sněžka, ale pro nadšené cyklisty, kteří tam vyráží na 30kilometrový výšlap z Makarské to je více než pořádná výzva.

Nezbývá než dodat, že chráněná krajinná oblast Biokovo zabírá bezmála 20 000 hektarů a na výletu z Makarské se tam nemusíte nutně zničit. Čítá totiž i trasy vhodné i pro rodiny s dětmi či turisty, kteří si lépe rozumí s vychlazeným půllitrem Karlovačka než s trekingovými hůlkami.

Reklama

Související témata:

Výběr článků