Hlavní obsah
Na Floridě se v pondělí otevřely volební místa pro předčasné hlasování v prezidentských volbách Foto: Octavio Jones, Reuters

Američané se hrnou k volbám v předstihu

Ačkoliv oficiálně Američané budou prezidenta a své zástupce do Kongresu volit až 3. listopadu, více než 28 milionů voličů už svůj hlas odevzdalo. To představuje více než pětinu všech hlasů odevzdaných v minulých volbách před čtyřmi lety, podotkla stanice CNN s tím, že zájem o předčasné hlasování je rekordní hlavně kvůli obavám z nákazy koronavirem.

Na Floridě se v pondělí otevřely volební místa pro předčasné hlasování v prezidentských volbách Foto: Octavio Jones, Reuters

Reklama

Američané se hrnou k volbám v předstihu

K více než třicítce států, které už volební místnosti otevřely dříve, se včera přidalo dalších šest, mezi nimiž největší pozornost budila Florida. Ta je coby lidnatý stát s 29 voliteli a vyrovnanými šancemi republikánů a demokratů zcela klíčovým státem voleb.

Čekala jsem od tří ráno. Byla jsem první ve frontě
Moureen Bealeová, volička

Zejména pro prezidenta Donalda Trumpa, který z tamního resortu Mar-a-Lago nedávno učinil své oficiální bydliště. Jen těžko si lze totiž představit reálný scénář, v němž by republikán v jižním státě USA prohrál, a přitom získal celkových 270 volitelů nutných k obhájení svého křesla v Bílém domě. Z téhož důvodu věnuje Floridě v kampani tolik pozornosti i jeho demokratický sok Joseph Biden.

Někteří floridští voliči nemohli dospat, aby mohli odevzdat svůj hlas. „Čekala jsem tu od tří ráno,“ hlásila regionální stanici WSVN Moureen Bealeová před jednou z volebních místností. „Byla jsem první ve frontě, moje kamarádka byla druhá,“ dodala hrdě.

První volební data napříč Spojenými státy jsou zajímavá. Z těch, kteří už odevzdali svůj hlas, tvoří zhruba 51,4 procenta registrovaní demokraté, 38,3 republikáni a 10,3 procent voličů se nehlásí ani k jedné straně, ukázala hojně citovaná analýza zveřejněná agenturou TargetSmart.

První čísla mohou mást

Výrazně stoupl počet černošských voličů, kterých nyní odvolilo zhruba šestkrát více než ve stejnou dobu před čtyřmi lety. Více než 70 procent voličů hlasujících v předstihu je pak starších padesáti let.

Někteří Trumpovi odpůrci už zejména první dva údaje čtou jako důkaz, že republikánského prezidenta čeká porážka. Tím spíš, že i celonárodní průzkumy mu připisují zhruba desetiprocentní ztrátu za Bidenem. Podobné předpovědi se ale mohou ukázat jako velmi ošidné.

Nejde jen o to, že registrovaný demokrat může hlasovat pro republikána a naopak. Tím hlavním důvodem je fakt, že demokraté jsou předčasnému hlasování obecně mnohem nakloněnější. Společný průzkum stanice ABC a listu Washington Post tak například předvídal, že na Floridě bude mít Trump po předčasném hlasování na Bidena 28procentní ztrátu, ale nakonec vyhraje těsnou většinou 51 procent.

Ostatně, i před čtyřmi lety vyhrávala na Floridě po odevzdání předčasných hlasů demokratka Hillary Clintonová. V den voleb ale tento stát ztratila a utržila i celkovou porážku, ačkoliv získala celonárodně více hlasů.

V časech epidemie koronaviru je rozdíl mezi příznivci obou táborů ještě markantnější. V době, kdy je nákaza ve Spojených státech opět na vzestupu, jsou demokraté v průměru více obezřetní a hlasováním mimo oficiální termín voleb se zkrátka chtějí vyhnout davům a zmenšit riziko nákazy.

Republikáni na toto tolik neslyší, ale hlavně mají často pochybnosti o regulérnosti předčasného absenčního hlasování, neboť Trump opakovaně varuje, že kvůli němu hrozí velké volební podvody. To je i důvodem, proč celková důvěra v regulérnost nadcházejících voleb dramaticky poklesla.

Zatímco před dvěma lety nemělo pochyby 81 procent Američanů, nyní je jich už jen 62 procent, podotkla agentura Pew Research Center.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků