Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Jiří Pehe

Jiří Pehe je český politický analytik a spisovatel. Jako autor se věnuje zejména politice, mezi jeho knihami lze ale najít i beletrii. Ve svých článcích a analytických studiích sleduje a komentuje politické dění ve východní Evropě pro česká i zahraniční média.

Foto: Milan Malíček, Právo
Jiří Pehe

Narodil se 26. srpna 1955 v Rokycanech, po vystudování práv a filosofie na Karlově univerzitě emigroval v roce 1981 do USA.

Na Kolumbijské univerzitě v New Yorku vystudoval mezinárodní vztahy. Věnoval se východoevropské problematice nejprve v organizaci Freedom House, později se stal ředitelem Středoevropských výzkumů v Radio Free Europe/Radio Liberty. Od roku 1995 do roku 1997 byl ředitelem Výzkumu a analýzy v Open Media Research Institute v Praze (OMRI).

V letech 1997 až 1999 působil jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. Působil v Nadaci Forum 2000, spoluzakládal občanské hnutí Impuls 99.

V současnosti je ředitelem New York University v Praze. Zároveň vede Pražský institut pro demokracii, ekonomii a kulturu Newyorské university (PIDEC).  Přednáší také na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity.

Politické eseje i romány

Mezi jeho politicky orientované práce patří kniha Vytunelovaná demokracie z roku 2002. Jako spoluautor a editor se podílel také na vzniku knihy The Prague Spring: A Mixed Legacy, kterou vydal Freedom House společně s University Presses of America v roce 1988. Kapitolami a esejemi přispěl i do mnohých dalších knih.

V roce 2010 publikoval knihu politických esejů pod názvem Demokracie bez Demokratů a politický životopis nazvaný Klaus: Portrét politika ve dvaceti obrazech.

Na kontě má také romány, v roce 2006 mu vyšla kniha Na okraji zmizelého a v roce 2009 Tři tváře anděla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků