Hlavní obsah

Vychází nový Salon: Maškarády s pojmem „totalita”

21. 7. 2021, 16:05
Právo, SALON

Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?

Foto: SALON, Právo

Salon z 22. července 2021

Článek

● Esej právníka Jana Venclíka o „maškarádě“ s pojmem totalitarismus; proč se po roce 1989 u nás slovo totalita nadužívá především jako odsudek minulosti i jako odsudek možných vizí budoucnosti a proč nás právě taková uzavřenost myšlení může paradoxně přivést k autoritářství?

● Recenzi Petra Aghy na knihu Budoucnost levice bez liberalismu; v čem její autoři a editoři – Petr Drulák, Jan Keller, Matěj Stropnický a Ilona Švihlíková – úspěšně vyvracejí „liberální metafyziku“, a proč naopak selhávají v promýšlení konkrétních řešení současných krizí?

● Recenzi Jiřího Přibáně na román Jiřího Peheho Poslední útěk Adama Drechslera; jak se Pehemu podařil spisovatelský trik s autorskou identitou a proč se jeho titulní hrdina stává uprchlíkem před marností?

Foto: Petr Horník, Právo

Jiří Žáček

● Sloupek Štěpána Kučery o albu Slávka Janouška ŽÁČEK učiteli/Učitel ŽÁČKOVI, plném zhudebněných básní Jiřího Žáčka; proč by se na Žáčkově tvorbě dalo vyučovat umění písňového textu a může mít poezie blíž k uším než k očím?

● Krátké glosy o pěti nových knihách; jsou to tři knižní rozhovory – s Philipem Zimbardem (Paměti psychologa), Karlem Pacnerem (Psaní jako posedlost) a Eliškou Krausovou-Chaves (Letenka do neznáma) – a dvě současné české prózy: Pech od Kláry Aycox a Muž bez jazyka od Matěje Dadáka

Reklama

Související články

Výběr článků