Hlavní obsah
Unipetrol Foto: Unipetrol

Unipetrol

Unipetrol je vedoucí skupinou v oblasti zpracování ropy a petrochemie v České republice a je jedním z hlavních hráčů v tomto směru rovněž ve střední a východní Evropě. Zaměřuje se především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Svou činností se pak řadí mezi desítku největších firem v ČR podle tržeb.

Unipetrol Foto: Unipetrol
Unipetrol

Skupina patří v České republice k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu a zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. V roce 2017 se mezi firmami v ČR zařadila z pohledu tržeb na páté místo.

I ji ovšem potkal v roce 2009 finanční propad v důsledku celosvětové hospodářské krize.

Unipetrol například zpracoval v roce 2009 celkem 4,11 milionu tun ropy. Celkové výnosy skupiny tak činily 67,4 miliardy Kč, konsolidovaná čistá ztráta ovšem -840 miliónů Kč.

Ve ztrátě se pak Unipetrol držel až do roku 2015, kdy se společnosti i přes pokles tržeb povedlo dostat se do zisku 7 miliard korun. V roce 2018 společnost zpracovala 7,5 milionu tun ropy a její tržby dosáhly 130,8 miliardy korun. Čistý zisk činil 9 miliard korun.

 Z rukou státu k Polákům

Vznik firmy samotné odpovídal scénáři porevolučního vývoje v ČR, tedy 90. letům 20. století. Založením akciové společnosti Unipetrol v roce 1994 byl naplněn jeden z postupných koncepčních kroků privatizace českého petrochemického průmyslu.

Unipetrol měl spojit vybrané české petrochemické firmy do uskupení, které by bylo schopno konkurovat silným nadnárodním koncernům.

Majoritním akcionářem společnosti byl se 63 procenty akcií český stát, reprezentovaný Fondem národního majetku. Zbylé akcie vlastnili drobní akcionáři a investiční fondy. Podle původní koncepce měl být podíl státu ve společnosti privatizován.

Do Unipetrolu byly posléze postupně začleněny akciové společnosti Kaučuk, Chemopetrol, Benzina, Paramo, Koramo, Česká rafinérská, Unipetrol Trade, Spolana a Unipetrol Rafinérie. Myšlenku jednotného kolosu se ale nepodařilo zcela udržet. Nefungoval, později se proto z něj začaly vyčleňovat dílčí podniky.

I v případě tohoto mamutího podniku se následně začala rojit podezření z podezřelých obchodů a korupce. Do řečí se dostal také tehdejší premiér za ČSSD Stanislav Gross.

Nyní je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která vlastní sto procent akcií.

Skupina Unipetrol

Rafinérie s celkovou roční kapacitou 5,5 miliónu tun a navazující petrochemická výroba

Více než 330 čerpacích stanic

Zhruba 4 000 zaměstnanců

Od roku 2005 součást PKN ORLEN Group

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků