Hlavní obsah
Dominik Feri Foto: Novinky

Dominik Feri

Dominik Feri v roce 2014 vstoupil do Teplického zastupitelstva a stal se tak v osmnácti letech nejmladším radním v České republice. Od roku 2015 je členem TOP 09. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 se ve svých 21 letech stal nejmladším poslancem v ČR.

Dominik Feri Foto: Novinky
Dominik Feri

Feri se narodil 11. července 1996 v Kadani. Jeho matka je z Čech, otec má předky v Etiopii. Od svého dětství žije na Teplicku, kde mezi lety 2007 a 2015 studoval na Gymnáziu Teplice. Od roku 2015 studuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

S přáteli se zasadil o vznik kulturního projektu Platforma B, v jehož rámci se pořádaly besedy, kulturní akce a festivaly pro mladé lidi. V médiích je známý převážně pro svůj exotický vzhled a afro účes, elegantní styl oblékání a brzké zapojení do politiky.

V roce 2014 kandidoval do teplického zastupitelstva jako nezávislý na kandidátce TOP 09, ale neuspěl. Získal však dostatek hlasů a stal se prvním náhradníkem. To mu umožnilo cestu do zastupitelstva, když odstoupil lídr kandidátky Petr Měsíc. Sedmého listopadu 2014 se tak stal jedním z devíti členů městské rady v čele s Jaroslavem Kuberou a současně ve svých 18 letech nejmladším radním v ČR.

V květnu 2015 vstoupil do TOP 09, když si ho Karel Schwarzenberg vybral za svého poradce.

V krajských volbách v roce 2016 kandidoval do zastupitelstva Ústeckého kraje na posledním místě za TOP 09, ale neuspěl.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 kandidoval na posledním místě za TOP 09 v Praze. S počtem 15 003 preferenčních hlasů se dostal na druhé místo kandidátky a ve svých 21 letech získal titul nejmladšího poslance v ČR.

V roce 2018 už svůj mandát zastupitele Teplic v komunálních volbách neobhajoval.

V dubnu 2019 Feriho fyzicky napadli dva muži během ochutnávky vín v Boršicích na Zlínsku, kvůli čemuž skončil Feri v nemocnici. Podle svědků měly být součástí napadení i rasistické nadávky. Jeden z podezřelých však později uvedl, že se mělo jednat jen o běžnou hospodskou rvačku.

K tomu se nakonec přiklonil i státní zástupce, který chování útočníků připisoval spíše alkoholu. Incident se tak k soudu nedostal, i když podezřelým původně hrozily až tři roky vězení. Místo toho muži v červnu 2019 dostali zkušební dobu 15 měsíců, během které se nesmí dopustit trestného činu.

Feri se dlouhodobě věnuje popularizaci politiky převážně mezi mladými lidmi. Na svém facebookovém profilu má téměř sto tisíc sledujících. V roce 2016 se sám v médiích označil za „korunovaného sluníčkáře“ a podpořil přijímaní uprchlíků, kteří potřebují ochranu. S potenciálními násilníky mezi nimi by však jednal nekompromisně. Je proti vystoupení České republiky z NATO.

Německý týdeník Die Welt zařadil Feriho mezi jedenáct úspěšných a nadějných proevropských politiků.

Ve volném čase se věnuje fotografování, jazzu, poezii a rád cestuje po republice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků