Hlavní obsah
Foto: Milan Vojtek, Právo

Pendolino

Pendolina jsou v současnosti nejluxusnější, nejdražší a nejrychlejší vlaky provozované v České republice. Majitelem sedmi souprav jsou České dráhy, které vlaky využívají na tratích z Prahy do Ostravy (přes Pardubice a Olomouc), dvakrát denně přes Plzeň do Františkových lázní a jednou za den do Košic (přes Olomouc, Ostravu, Žilinu a Poprad).

Foto: Milan Vojtek, Právo
Pendolino

Moderní vlaky začaly jezdit od 11. listopadu 2005. Jejich uvedení do provozu však nabralo mnohaleté zpoždění. Soupravy, které mohou jet až 230kilometrovou rychlostí však brázdí české koridory jen rychlostí 160 km/h. Pro větší rychlost nejsou české tratě přizpůsobené.

České dráhy za sedm moderních souprav zaplatilo zhruba 4,3 miliardy korun. Pendolino oficiálně vyjelo do provozu na konci roku 2005. První ukázkové jízdy proběhly v tuzemsku již v roce 1989. Vlaky byly následně objednány v roce 1995. Výroba se však protáhla, proto testování vozů začalo až v roce 2003.

Po uvedení do provozu se zjistilo, že rychlovlaky jsou poruchové. Problémy trvaly několik měsíců. Navíc se ukázalo, že smlouvy na nákup nebyly pro České dráhy výhodné. Prodejem se proto zabývala i policie. Podnik totiž nakoupil předem i náhradní díly. Jejich záruční lhůta skončila dříve než záruka u celých souprav.

Oproti klasickému cestování vlakem je u těchto souprav vždy nutné koupit místenku, s výjimkou úseku mezi Plzní a Františkovými lázněmi, kde je možné cestovat i bez ní. Nejlevnější místenka je od 99 korun v úseku Praha - Plzeň. (Viz ceník na stránkách pendolina.)

Pendolino
Plášť skříně: hliník
Napájecí systémy: 15 kV 16,7 Hz, 25 kV 50 Hz, 3 kV ss
Maximální rychlost: 230 km/h
Trvalý výkon: 3 920 kW
Celková hmotnost: 385 tun
Zrychlení z 0 na 100 km/hod: 15,5 s
Výrobce: Alstom Ferroviara (Itálie)
Vybavení vozu: polohovací sedačky, zásuvky 230 V, klimatizace, elektronické ovládání roletky, audiosystém se třemi hudebními programy, moderní informační systém a vlakový rozhlas, možnost přepravy cestujících na vozíku

Vlaky jsou schopné využívat tři různé trakční napájecí systémy, proto mohou jezdit z Česka rovnou do Německa (cestování do této země se plánuje do budoucna) a Rakouska.

Název Pendolino, který se pro soupravu vžil, označuje obecně typ vlaku s výkyvnými vozovými skříněmi. Takové konstrukční řešení umožňuje projíždět oblouky až o 30 procent vyšší rychlostí než u konvenčních vlaků. Technologie byla vyvinuta v 70. letech společností Fiat. Pendolino poprvé vyjelo na trať v květnu 1988.

Česká verze umožňuje jízdu rychlostí až 230 kilometrů v hodině. Ve skutečnosti však jezdí nejvýše stošedesátkou, protože české tratě zatím nejsou pro vyšší rychlost přizpůsobené. Kapacita soupravy je 331 míst, z toho v 1. třídě 52 míst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků