Hlavní obsah
František Laudát (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

František Laudát

František Laudát je český politik. Bývalý zastupitel Prahy řídil deset let Obecní dům v Praze a zasloužil se o obnovu fungování této secesní budovy. Dříve působil v ODS, kterou později opustil a vstoupil do TOP 09.

František Laudát (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
František Laudát

Laudát se narodil 13. března 1960 v Ledči nad Sázavou. Vystudoval tamní gymnázium, po něm absolvoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT.

Po studiích nastoupil do Fyzikálního ústavu Československé akademie věd. Současně také vyučoval fyziku na Stavební fakultě ČVUT. Obě zaměstnání ukončil v roce 1993, poté krátce pracoval na ministerstvu dopravy a následně působil jako asistent náměstka primátora Prahy.

V roce 1994 byl za ODS zvolen zastupitelem Prahy, ovšem na tento post později rezignoval z důvodu střetu zájmů. Do té doby předsedal dopravnímu výboru a v roce 2002 také komisi, která měla objasnit příčiny zaplavení pražského metra. V letech 1995 - 2006 byl ředitelem Obecního domu v Praze a z této pozice se zasadil o obnovu a znovuuvedení objektu do provozu.

V roce 2006 byl zvolen do Sněmovny a mandát obhájil také v roce 2010, ovšem to už v barvách nově vzniklé TOP 09. Z ODS vystoupil, jelikož nesouhlasil s koncepcí strany a praktikami některých jejích politiků.

V  prosinci 2015 byl zvolen předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Působil i jako místopředseda hospodářského výboru, ověřovatel kontrolního výboru a člen petičního a rozpočtového výboru. Na post předsedy klubu rezignoval v dubnu 2017 protože se rozhodl nekandidovat do parlamentu v příštích volbách, a chtěl tak uvolnit místo pro někoho, kdo plánuje v parlamentu zůstat.

Lidové noviny uvedly, že si Laudáta ředitel Národního muzea Michal Lukeš vybral, aby dohlížel na rekonstrukci Národního muzea. Vycházel z Laudátova dřívějšího úspěšného působení při znovuobnovování činnosti Obecního domu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků