Hlavní obsah

Volební průzkumy kandidátů na prezidenta: Kdo momentálně vede a jak se průzkumy měnily v čase?

18. 11. 2022, 9:28

Předvolební průzkumy dlouhodobě skloňují nejvíce tři jména: Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Tito tři kandidáti v průzkumech obsazují první tři příčky, jejich preference v průběhu času kolísají. Jak si kandidáti stojí v nejnovějších průzkumech a jak se jejich preference měnily v čase?

Foto: Právo, Novinky

Kandidáti na prezidenta na prvních třech místech. Zleva Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš.

Reklama

Článek

Zatímco Danuše Nerudová zaznamenává stabilní růst, procenta hlasů pro Petra Pavla a Andreje Babiše v čase stále kolísají. Důležitým aspektem volebních průzkumů je také pozdní oficiální kandidatura Babiše. Jak upozorňují analytici, až do října respondenti průzkumů nevěděli jistě, zda bude kandidovat. Podle odborníků kandidatura Babiše výrazně ovlivní průběh kampaně, která bude plná nadávek.

Jaké výsledky přinesl nejnovější průzkum? A jaký byl vývoj preferencí jednotlivých kandidátů?

Volební průzkum listopad: Souboj Babiše s Pavlem, Nerudová posiluje

Nejnovější volební průzkum společnosti Data Collect a Kantar CZ byl uskutečněn v termínu 14. - 23. listopadu, proběhl tak tedy již poté, co Andrej Babiš oficiálně oznámil svou kandidaturu. Podle průzkumu by právě Babiš získal v 1. kole 27 % hlasů, těsně druhý Petr Pavel pak 26,5 procenta. Danuše Nerudová by skončila třetí s 23,5 procenta hlasů. Další z kandidátů nepřekročili hranici šesti procent. Na otázku, koho respondenti ve volbě zvažují, se 37,5 % vyjádřilo pro Pavla, 34,5 % pro Nerudovou a 33,5 % pro Babiše.

Do druhého kola prezidentských voleb by postoupili Babiš a Pavel

Prezidentské volby

Volební průzkum říjen: Významný pokles Babiše

V říjnu by podle volebního modelu agentury Ipsos vyhrál 1. kolo Petr Pavel se ziskem 27,9 procenta hlasů. Společně s ním by do druhého kola postoupil Andrej Babiš (23,3 %), Danuše Nerudová by s 16,9 procenta hlasů byla třetí. Oproti průzkumu v červenci zaznamenali Pavel a Nerudová nárůst preferencí, naopak u Babiše, který kandidaturu tehdy stále neohlásil, nastal významný pokles.

Babiš se v prezidentských průzkumech dál propadá

Prezidentské volby

Volební průzkum září: 1. kolo by vyhrál Pavel

Růst Pavla vůči Babišovi zaznamenal zářijový model Medianu. Podle průzkumu by v 1. kole zvítězil generál Petr Pavel (24 %), na druhém místě by skončil Andrej Babiš (23,5 %). Třetí by se umístila Danuše Nerudová (10 %). Bylo to poprvé, kdy v průzkumech Pavel předstihl Babiše. Průzkum navíc ukázal, že Babiše by ve druhém kole porazil téměř každý z ostatních kandidátů.

Babiš sesazen. V 1. kole druhý, v 2. kole by ho porazil skoro každý

Prezidentské volby

Volební průzkum srpen: Ve 2. kole by Babiše porazil Pavel

V srpnu zveřejnila agentura Median předvolební průzkum, podle kterého by 1. kolo voleb vyhrál Andrej Babiš. Druhý by skončil generál Petr Pavel. Ve druhém kole voleb by ale podle průzkumu Pavel (59,5 %) porazil Babiše (40,5 %). Danuše Nerudová by tehdy získala 7,5 %.

Model 2. kola: Pavel 59,5 %, Babiš 40,5 %

Domácí

Volební průzkum červenec: Babiš první

V červenci 2022 provedla agentura Ipsos předvolební průzkum, podle kterého by 1. kolo voleb vyhrál Andrej Babiš. Přitom tehdy kandidaturu ještě neoznámil. Získal by 31,7 % hlasů, vedle něj by do druhého kola postoupil Petr Pavel, který by obdržel 23,8 % hlasů. Třetí Danuše Nerudová by si vysloužila 10,8 procenta. Průzkum byl realizován mezi 30. červnem a 7. červencem.

Průzkum 1. kolo: První Babiš, následuje Pavel, Nerudová překvapila

Prezidentské volby

Volby prezidenta 2023: Termíny, kdy budeme volit, a další důležitá data

Prezidentské volby

Prezidentské volby 2023

Termín prezidentských voleb je stanoven na 13. a 14. ledna 2023. V třetí přímé volbě se rozhodne o nástupci současné hlavy státu Miloše Zemana. Z kandidátů na prezidenta je podle volebních průzkumů nejvíce favorizován Petr PavelAndrej Babiš. Známe již finální seznam všech kandidátů.

Kandidáti na prezidenta

Reklama

Výběr článků