Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: ČTK/AP

Edward Snowden

Z průměrného 29letého IT technika se počátkem června 2013 stal přes noc celosvětově známým whistleblowerem, tedy tím, kdo upozorňuje na veřejný nešvar. Američan Edward Snowden odkryl svoji identitu sám poté, co reportérům novin Guardian a Washington Post předal důkazy o tajném programu sledování lidí na internetu, v jehož rámci měly tajné služby USA přístup k centrálním serverům předních technologických firem v čele s Microsoftem, Applem, Googlem, Facebookem.

Edward Snowden Foto: ČTK/AP
Edward Snowden

Snowden byl do té doby řadovým zaměstnancem americké Ústřední zpravodajské služby CIA, odkud po pracovním intermezzu v Japonsku, Marylandu a na Havaji přešel k firmě Booz Allen Hamilton zajišťující služby pro americkou Národní agenturu pro bezpečnost (NSA). S přítelkyní se usadil v havajském Waipahu, kde s ročním platem 200 tisíc dolarů žil podle sousedů nenápadný život.

Edward Snowden se narodil 21. června 1983. Vyrůstal v Severní Karolíně a Marylandu. Studoval střední školu, ale nedokončil ji. Středoškolské vzdělání si formálně doplnil až později.

Po škole se podle svých slov chtěl připojit k armádním speciálním silám. Přihlásil se proto jako rezervista. To mělo být v roce 2003, ale armáda ho eviduje až v květnu 2004. O osm měsíců později však Snowden z armády odešel poté, co si zlomil nohu.

Následně začal pracovat u ochranky, než ho přijala CIA do oddělení informačních technologií. Tam Snowden působil až do roku 2009, než odešel k soukromé firmě a skončil ve zmiňované Booz Allen Hamilton.

Snowden uvedl, že už když pracoval pro CIA, začal mít pochyby o operacích, které tajné služby provádějí. Jako počítačový správce měl přístup k množství dat a podrobnostem o utajovaných akcích.

Snowden doufal ve změnu přístupu tajných služeb po odchodu republikánského prezidenta George W. Bushe. Shledal však, že se s příchodem demokrata Baracka Obamy do Bílého domu nic nezměnilo. Podle deníku The Independent také Snowden ve volbách Obamu nepodporoval, nýbrž v roce 2012 dvakrát daroval peníze na kampaň republikánského libertariána Rona Paula.

Obvinění ze špionáže

Novináře kvůli tajnému programu Prism, v jehož rámci tajné služby sledovaly telefonáty a internetovou komunikaci lidí, kontaktoval Snowden v únoru. Až o několik měsíců později oznámil svému zaměstnavateli, že potřebuje několik týdnů volna kvůli léčbě epilepsie. Pak nastoupil do letadla do Hongkongu, aniž by něco řekl své rodině a přítelkyni. Odtamtud odletěl do Ruska, USA chtějí, aby jim byl vydán.

Americké ho úřady ho obvinily ze špionáže.

S novináři zprvu komunikoval pod krycím jménem Verax. Slovo v latině označuje osobu, která říká pravdu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků