Hlavní obsah

Německo zastavilo vyšetřování odposlechů telefonu Merkelové

12. 6. 2015, 11:33 – Berlín

Německé státní zastupitelství zastavilo vyšetřování vedené kvůli podezření, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) odposlouchávala mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové. Nejvyšší státní zástupce Harald Range v pátek podle serveru Spiegel Online oznámil, že se nepodařilo objasnit pozadí událostí do té míry, aby bylo možné předložit záležitost soudu.

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová s americkým prezidentem Barackem Obamou

Článek

„S prostředky trestního práva není možné podezření před soudem prokázat," uvedl Range k zastavení vyšetřování. Dokumenty, které prokuratura získala, podle Rangeho umožňují několik výkladů a není z nich prokazatelné, že byl telefon Merkelové skutečně od roku 2002 odposloucháván a získaná data archivována.

Nejvyšší státní zastupitelství se případem zabývalo od loňského června poté, co na údajné sledování kancléřky upozornil týdeník Der Spiegel s odvoláním na tajné dokumenty, které médiím poskytl bývalý bezpečnostní expert NSA Edward Snowden. Už loni v prosinci se však Range k výsledkům šetření vyjadřoval skepticky a uváděl, že materiály, jež má prokuratura k dispozici, by neobstály před soudem jako důkazy.

Snowden v roce 2013 zveřejnil prostřednictvím sdělovacích prostředků velké množství utajovaných dat svědčících o rozsáhlém sledování telefonických hovorů a komunikace na internetu americkými tajnými službami, a to nejen v USA, ale i v zahraničí. Podle německých médií mezi sledovanými byla i Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.

Související témata

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Angela Merkelová po oznámení odhadů, které jí přisoudily až 42 procent

Foto: ČTK/AP

Edward Snowden

Aféra se sledováním poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem. Ke sledování kancléřky se američtí představitelé nikdy přímo nevyjádřili. Uvedli pouze, že Merkelová do budoucna sledována nebude.

Reklama

Související články

Důkaz o odposlechu mobilu Merkelové se nenašel

23. 11. 2014, 10:02

Němečtí vyšetřovatelé nenašli žádné seriózní důkazy nasvědčující tomu, že by americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) odposlouchávala mobilní telefon...

Výběr článků