Hlavní obsah

Uveřejňujete své fotky na internetu? Pravděpodobně si je prohlíží i americká rozvědka

1. 6. 2014, 11:32

Pokud vystavujete své fotky na internetu, s velkou pravděpodobností je kontroluje americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA). Ta na internetu totiž ve velkém sbírá fotografie, které následně prověřuje systémem pro rozpoznání obličeje. Podle deníku The New York Times to vyplývá z tajných dokumentů, které vynesl někdejší analytik NSA Edward Snowden.

Foto: ČTK/AP

Edward Snowden

Článek

Zmíněné dokumenty z roku 2011 uvádějí, že tajná službě denně shromáždí milióny snímků. Z nich je okolo 55 tisíc dostatečně kvalitních, aby je mohl zpracovat systém automatického rozpoznávání obličejů. Americká rozvědka prý věří, že tato technologie znamená v pátrání po cílových osobách revoluci. Fotografie získává mimo jiné z elektronické pošty, sociálních sítí, videokonferencí a dalších komunikačních nástrojů.

Rozpoznávací program NSA se jmenuje Tundra Freeze a ačkoli podle uniklého materiálu není vždy přesný, je považován za mocný nástroj. V jednom z konkrétně uvedených případů dokázal najít muže, který byl na podkladové fotografii bez vlasů. Na nalezené fotografii již měl kštici.

Snowden, jemuž Rusko poskytlo dočasný azyl do letošního léta, před rokem novinářům předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby shromažďovaly údaje o telefonátech a e-mailové komunikaci miliónů lidí po celém světě, mimo jiné i evropských politických špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.

Reklama

Výběr článků