Hlavní obsah
Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka Foto: Petr Horník, Právo

Marian Jurečka

Marian Jurečka svůj dosavadní život úzce spojil se zemědělstvím. Hospodaří na rodinné farmě v Rokytnici u Přerova. Zemědělský obor vystudoval, vstoupil do KDU-ČSL a v letech 2014 až 2017 zastával post ministra zemědělství.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka Foto: Petr Horník, Právo
Marian Jurečka

Jurečka se narodil 15. března 1981 v Přerově. Na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně vystudoval obor rostlinolékařství specializovaný na ochranu rostlin. Studium absolvoval ziskem inženýrského titulu.

Od roku 2002 pracuje jako zemědělec na rodinné farmě, od 2005 k tomu vedl distribuční středisko agrochemie Lukrom. To dělal pět let. Poté tři roky byl vedoucím agrochemie Agro 2000.

Od roku 1999 je členem KDU-ČSL, kde zastává funkci předsedy Krajského výboru Olomouckého kraje. Působí také v Okresním výboru města Přerov. Od roku 2011 do března 2019 byl prvním předsedou strany.

Představitelé vznikající koalice představují koaliční smlouvu. Na snímku Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka

Foto: Petr Hloušek, Právo

V předčasných volbách v roce 2013 kandidoval za stranu v Olomouckém kraji a stal se poslancem. Krátkou dobu byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Stal se členem vyjednávacího týmu o koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL a v dojednaném kabinetu si ho jeho strana navrhla na ministra zemědělství. V lednu 2014 byl jmenován. Na pozici ministra vydržel po čtyři roky. Po volbách jej v prosinci 2017 jmenováním Babišova kabinetu nahradil Jiří Milek.

Mezitím v říjnu 2017 byl znovu jako lídr v Olomouckém kraji za KDU-ČSL zvolen poslancem. Ve Sněmovně je členem zemědělského výboru a místopředsedou hospodářského výboru.

Je zastupitelem Olomouckého kraje.

Celostátní sjezd KDU-ČSL. Na snímku Marian Jurečka

Foto: Petr Horník, Právo

Jurečka je ženatý a má tři děti. Mezi svými zálibami uvádí hru na tubu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků