Hlavní obsah

Senát schválil superdávku

3:32
3:32

Poslechněte si tento článek

Místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků budou úřady práce vyplácet jednu takzvanou superdávku státní sociální pomoci. Počítá s tím reforma sociálních podpor, kterou ve středu schválil Senát.

Foto: ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v Senátu

Článek

Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také rozšiřuje okruh zranitelných osob s vyšší podporou.

Nová dávka se bude skládat podle předlohy ze čtyř částí, a to z peněz na živobytí a na bydlení a z bonusu na děti a za práci či její hledání. Výše se odstupňuje podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku byť jen o korunu pomoc od státu ztrácí. Změny začnou postupně nabíhat od října.

Podpora se bude lišit podle návrhu zákona pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít v průměru každý dospělý v rodině. Rozhodovala by i výše úspor. Mohly by být do 200 000 až 400 000 korun podle počtu členů domácnosti.

Část podpory na živobytí připadne jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů. Podpora na bydlení bude dál pro lidi, kteří vydávají za byt či ubytování přes 30 procent příjmu. Částka bude vycházet z normativních nákladů a z energetického paušálu.

Podmínkou pro získání peněz na dítě bude podle předlohy práce či její hledání a školní docházka dětí. Celkovou dávku navýší pracovní bonus, který budou moci mít také lidé na rodičovské.

Sociální dávky může podle nynějších pravidel čerpat až 29 procent obyvatel Česka. Podporu ve skutečnosti pobírá asi osm procent lidí. Po reformě by se měl okruh lidí s nárokem na pomoc od státu zúžit podle dřívějších odhadů asi na 22 procent lidí.

Pracovat se leckdy ani nevyplatí, říká ministr

Vláda si od reformy sociálních dávek slibuje, že přinese jednodušší, efektivnější a adresnější systém a bude lidi více motivovat k práci.

Nynější systém dávek má podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) celou řadu nedokonalostí. „Máme zdravého člověka v produktivním věku 18 až 65 let, ten člověk nemusí dlouhé měsíce i roky pracovat. Přesto mu z peněz daňového poplatníka zaplatíme i kompletní náklady na bydlení, kombinací příspěvku a doplatku na bydlení,“ prohlásil před senátory Jurečka.

Vznikají podle něj ale i paradoxní situace, kdy se někteří příjemci sociální podpory dostanou na trh práce, kvůli pár stokorunám příjmů navíc z pracovní aktivity je jim ale celá dávka záhy odepřena.

„V ten okamžik ten člověk vyhodnocuje to, že celkový příjem domácnosti ve finále je třeba i o něco nižší nebo někteří z nich si vyhodnotí, že kvůli 500 Kč celkového příjmu měsíčně jim to ranní vstávání a chození do práce úplně nedává smysl. A radši zůstanou třeba i v nějaké nelegální práci,“ popsal ministr.

Výběr článků

Načítám