Hlavní obsah
Michal Viewegh Foto: Petr Horník, Právo

Michal Viewegh

Michal Viewegh je nejslavnější český spisovatel současnosti. V dnešní literatuře středního proudu nemá žádného přímého konkurenta. V řadě svých knížek ovšem dokázal, že je úspěšný nejen komerčně. Po bouřlivé vlně kritiky Viewegha v 90. letech dnes už většina recenzentů spíše uznává, že je i přes některé výstřelky velmi dobrým spisovatelem.

Michal Viewegh Foto: Petr Horník, Právo
Michal Viewegh

Michal Viewegh se narodil roku 1962 v Praze, mládí prožil v Sázavě. Studoval VŠE a Filozofickou fakultu UK, poté učil pár let na základní škole a byl redaktorem nakladatelství Český spisovatel. Většinu života je profesionálním spisovatelem.

Proslavil se v roce 1990 krátkou, ale brilantní novelkou Názory na vraždu. V ní si pohrál s tématem českého maloměsta. Na pozadí případu smrti mladé učitelky nemilosrdně analyzoval chování malého českého člověka, davové myšlení, omezenost rozhledu a sobectví. Také zde poprvé ukázal typické rysy svého psaní - zábavný příběh, který má spád, nezdržování se s dlouhými popisy a ironii, která je někdy jedovatá, většinou ale smířlivá a chápající.

Podobně pokračoval v další oceňované próze Báječná léta pod psa, kde vylíčil nelehký život jedné rodiny za komunismu. Hodně při tom vycházel z vlastního dětství.

Po parodiích Nápady laskavého čtenáře přichází s Výchovou dívek v Čechách, která byla některými kritiky odmítána pro povrchnost. Jeho nejslabším dílem je ale spíše Případ nevěrné Kláry, skutečně povrchní a nepodařená detektivka s kýčovitým příběhem.

Další romány Účastníci zájezdu, Báječná léta s Klausem, Zapisovatelé otcovský lásky a hlavně Vybíjená však prokázaly, že Viewegh nepatří k povrchním humoristům. Problémem jeho tvorby je hlavně rychlost, s jakou chrlí jeden titul za druhým.

Filmy

V současnosti jeho knihy vycházejí v obrovských nákladech a překládají se do mnoha jazyků. Téměř každá novinka se skoro povinně zfilmuje a ne vždy to dopadá dobře. Po mírné kritice filmu Román pro ženy byla další vieweghovská adaptace, Příběh nevěrné Kláry, doslova rozcupována ve všech českých médiích jako stupidní a směšná. Sám Viewegh se na filmu nepodílel a v médiích přiznal, že se mu nelíbí.

Italská herečka Laura Chiattiová hraje v Případu nevěrné Kláry titulní roli.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Naopak starší filmy jako Báječná léta pod psa nebo Účastníci zájezdu byly hodnoceny velmi dobře. Vieweghovy prózy tak zůstávají nadále velmi atraktivními předlohami pro filmaře a v budoucnu se pravděpodobně dočkáme i adaptace jeho poslední knihy Povídky o lásce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků