Hlavní obsah
Jan Kubice Foto: Milan Malíček, Právo

Jan Kubice

Po revoluci vstoupil k policii a v roce 1995, kdy vznikl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se stal jeho ředitelem. Dlouhou dobu o Janu Kubicem veřejnost takřka nevěděla. Zlom nastal v roce 2006, kdy zveřejnil dokumenty poukazující na prorůstání mafie do politiky. Dva roky nato polici opustil. V roce 2011 byl jmenován ministrem vnitra.

Jan Kubice Foto: Milan Malíček, Právo
Jan Kubice

Kubice, který se narodil 3. října 1953, není stigmatizován minulým režimem. K policii vstoupil až v roce 1989. Za totality se stýkal s disidenty a pohyboval se v evangelických kruzích. Měl dobré vztahy například s bývalým poslancem Unie Svobody Svatoplukem Karáskem.

Až do ledna roku 1994 působil jako ředitel Ochranné služby Policie ČR, která se stará o ochranu vysokých ústavních činitelů. Poté několik měsíců strávil jako vedoucí útvaru operativní dokumentace kriminální policie.

Zlom nastal 1. ledna roku 1995, kdy byl zpečetěn vznik útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Kubice se stal jeho šéfem. Jeho lidé se zpočátku zaměřili zejména na problematiku ruskojazyčných mafií. Kubice se stal nejdéle sloužícím důstojníkem na tak vysokém postu.

29. května roku 2006, těsně před volbami do Poslanecké sněmovny přišel Kubice se zprávou, která poukazovala na prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Ta vešla ve známost jako tzv. Kubiceho zpráva.

Vyplývalo z ní, že se lidé z policejního prezidia, ministerstva vnitra a samotný tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) snaží zmanipulovat vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka nebo kauzy Biolíh.

Do té doby takřka neviditelný muž, který se jen zřídka objevoval v médiích a poskytoval vyjádření, se stal jednou z hlavních postav politického dění. Paroubek se stylizoval do role jeho hlavního oponenta a kritika.

V roce 2008 se Kubice rozhodl po neshodách s ministrem vnitra Ivanem Langerem od policie odejít a založil soukromou firmu zabývající se bezpečnostním poradenstvím.

Historie Kubiceho zprávy

Případ souvisí s informacemi ze zprávy, kterou šéf ÚOOZ Kubice předložil květnu 2006 na zasedání sněmovního branného výboru, čtyři dny před volbami Sněmovny. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty unikly do médií. Sociální demokraté to označili za zneužití policie k politickému boji.

Šéf ÚOOZ ve sněmovně řekl, že tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. ČSSD tvrdí, že ji únik Kubiceho zprávy ve volbách poškodil.

Socialisté od té doby o ÚOOZ hovořili jako o politické policii ODS. Útvar i ODS nařčení odmítly.

Společně s Kubicem byli tehdy na jednání výboru i další členové vedení ÚOOZ Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. Inspekcí MV měli být i s Kubicem obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce ale rozhodl, že je trestně stíhat nebude.

Věc převzal náměstek policejního prezidenta František Snopek, který Kubiceho mohl kázeňsky potrestat. Snopek shledal v postupu Kubiceho i jeho dvou podřízených nedostatky, které mu vytkl. Kázeňské řízení ale zastavil, protože podle něj nešlo o kázeňský přestupek.

V dubnu 2011 bylo po nastalé vládní krizi rozhodnuto o tom, že Jan Kubice nahradí Radka Johna (VV) na postu ministra vnitra. Ve funkci pak zůstal až do pádu Nečasovy vlády v červnu 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků