Hlavní obsah
Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Vystudovaná ekonomka Klára Dostálová je odbornicí na dotace a evropské fondy. Před vstupem do EU se podílela na přípravách na dotační pobídky v Královéhradeckém kraji. Založila krajské Centrum evropského projektování a deset let jej řídila. Mezi lety 2014 až 2017 byla náměstkyní ministryně pro místní rozvoj a po volbách 2017 se stala ministryní ve vládě Andreje Babiše.

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Klára Dostálová

Klára Dostálová se narodila 13. března 1971 v Praze. Vystudovala jazykovou základní školu a pražské gymnázium Nad Štolou. Vysokoškolská léta trávila na Vysoké škole ekonomické, kde vystudovala podnikový marketing a management.

Postupně procházela podnikovou sférou a nakonec se usadila ve státní správě na sekretariátu Regionální rady územního celku Severovýchod. Pomáhala s přípravami na vstup do Evropské unie. V roce 2004, kdy Česká republika do EU vstoupila, založila Centrum evropského projektování, které poskytuje poradenství v oblasti dotací, veřejných zakázek, projektového řízení a rozvoje.

Centrum řídila deset let, které ji pomohly stát se odbornicí na dotační politiku EU.

Z náměstkyně rovnou poslankyní 

V roce 2014 se stala náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové. Na pozici vydržela i poté, co se Jourová stala eurokomisařkou a nahradila ji Karla Šlechtová. Hlídala evropské fondy a dohlížela na fungování operačních programů. Později si k agendě přibrala i oblast regionálního rozvoje.

V roce 2016 se rozhodla kandidovat s podporou ANO do zastupitelstva Královéhradeckého kraje. I když post obdržela, v dubnu 2017 na něj musela rezignovat pro neslučitelnost s pozicí náměstkyně ministra.

Funkce ji zanikla volbami do Poslanecké sněmovny 2017. V nich kandidovala jako nestranický lídr ANO v Královéhradeckém kraji. Se ziskem 5237 preferenčních hlasů obdržela poslanecký mandát.

Díky zkušenostem, které získala v oblasti Evropských dotací, nebylo překvapením, když ji Andrej Babiš zvolil ve svém menšinovém kabinetu za ministryni pro místní rozvoj namísto Karly Šlechtové, která zamířila do čela obrany. Prezident ji spolu s celou vládou jmenoval 13. prosince 2017. V současnosti je ministryní v demisi.

Dostálová je vdaná a má dvě děti. Dlouhodobě žije v Hořicích na Jičínsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků