Hlavní obsah

Dostálová je slušná, chceme ji jako místopředsedkyni Sněmovny, trvá na svém Schillerová

16. 10. 2022, 13:16

Hnutí ANO bude trvat na nominaci bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny. V neděli to uvedla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v diskusním pořadu Televize CNN Prima News.

Foto: Petr Horník, Právo

Alena Schillerová

Článek

„Budeme na ní trvat, paní Dostálová je zkušená politička. Je druhé volební období v Poslanecké sněmovně, má zkušenost z vlády, je to velmi konsensuální, slušný a dobrý člověk a jsem přesvědčena, že by byla posilou vedení Sněmovny,“ řekla Schillerová.

Jurečka: Jsou tady otazníky

Dostálová nyní stojí v čele sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Primě řekl, že k nominaci lidovecký poslanecký klub povede diskusi.

ANO navrhlo na místopředsedkyni Sněmovny Dostálovou

„Jsou tady od některých poslanců výhrady k určitým krokům paní – tehdy ještě – ministryně, jsou tady určité otazníky kolem kauzy s náhradami, které snad měly jít na financování karavanu jejího manžela,“ řekl Jurečka.

V srpnu server Seznam Zprávy informoval, že Dostálovou prošetřovala déle než tři roky policie kvůli podezření, že svému manželovi opatřila ze státních peněz obytné auto. Podle vyšetřovatelů auto splácela z peněz určených na odměnu její poslanecké asistentky, kriminalisté podle serveru chtěli Dostálovou stíhat. Odposlechy, které policisté pořídili, ale podle serveru Seznam Zprávy nebylo možné podle zákona použít jako oficiální důkaz.

Dostálová ovšem takovou interpretaci odmítla, závěry kriminalistů jsou podle ní nesmyslné. Podle Schillerové je Dostálová připravena na jednání KDU-ČSL i dalších poslaneckých klubů přinést policejní usnesení o odložení kauzy.

„Vysvětlí vám detaily, odpoví vám na vaše dotazy, protože to skutečně byla bouře ve sklenici vody,“ řekla Schillerová.

TOP 09 chce Dostálovou zamáznout

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ve čtvrtek uvedl, že předpokládá, že poslanci jeho strany Dostálovou ve volbě nepodpoří. Lídři dalších klubů vládní koalice nechtěli většinou na dotaz ČTK postoj předjímat. Piráti mají k Dostálové výhrady kvůli tomu, že se podle nich podílela na obstrukcích jednání Sněmovny.

Přála bych si, aby politika nebyla svinstvo, říká odstupující Mračková Vildumetzová

Hnutí ANO navrhlo Dostálovou ve čtvrtek, ve funkci má nahradit bývalou místopředsedkyni za ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou, která ke konci září rezignovala. Ve vedení dolní parlamentní komory skončila kvůli kontaktům s podnikatelem Zakaríou Nemrahem, který figuruje jako obviněný v kauze Dozimetr.

Nemrah byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte. Poslankyně tvrdila, že s případem nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

Reklama

Výběr článků