Hlavní obsah
Vysoké Tatry Foto: Profimedia.cz

Základní informace pro cestu a pobyt na Slovensku

Sousední Slovensko patří k nemocí covid-19 k nejméně zasaženým v Evropě. Ke 12. červnu bylo v zemi potvrzeno 1542 případů infekce novým koronavirem. Na druhou stranu se už ale 1482 pacientů uzdravilo. Pokud jde o počet obětí, je Slovensko s 28 mrtvými ve zvládání pandemie dokonce evropským premiantem. To mu umožnilo zrušit většinu zavedených restrikcí stejně pružně, jako je zavedlo.

Vysoké Tatry Foto: Profimedia.cz
Základní informace pro cestu a pobyt na Slovensku

„Od středy 10. června se zrušila povinná státní karanténa i chytrá karanténa. Přechází se na dobrovolnou domácí karanténu v případě, že lidé přijíždějí z jiných než zmíněných šestnácti bezpečných zemí,“ informoval slovenský premiér Igor Matovič. Česko přitom Slováci považují za bezpečnou zemi.

Češi proto mohou na Slovensko (a Slováci do ČR) cestovat volně bez jakéhokoliv omezení. Není třeba předkládat ani mít u sebe potvrzení o negativním testu na koronavirus. Vláda už také zrušila povinnost nosit roušku na veřejnosti.

Dovnitř stále s rouškou

V pohostinství a dalších veřejných místech, jako jsou obchody, knihovny nebo například divadla, zůstává zakrývání nosu a úst nadále povinné. Jde ale o jediné viditelné a citelné omezení, jež by se mohlo Čechů na Slovensku dotknout.

Liptov, Nízké Tatry

Foto: Profimedia.cz

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Bratislavě:
K dispozici nepřetržitě: +421 903 747 006, +421 903 287 003
K dispozici v pracovní době úřadu: +421 259 203 303, +421 259 203 340
Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR ke Slovensku a podmínkám vstupu do země

Do Tater bez omezení

Největším lákadlem Slovenska jsou jednoznačně Vysoké Tatry, nejmenší velehory světa. Turistický průvodce Lonely Planet je loni dokonce jmenoval nejlepší evropskou destinací, vhodnou pro vyznavače vysokohorské turistiky. Vysoké Tatry jsou proslulé zejména množstvím okouzlujících jezer, mezi něž spadají Štrbské, Popradské či Zelené pleso.

Vysoké Tatry a další národní parky jsou na Slovensku běžně přístupné bez omezení, respektive těch souvisejících s koronavirem.

Bratislava

Foto: Profimedia.cz

V horách je však nutné si ohlídat otevírání turistických tras a stezek, které bývají přes zimu uzavřené, a to až do poloviny června, kvůli hrozícímu nebezpečí v podobě lavin, nebo z důvodu ochrany přírody a krajiny. Do odvolání však zůstávají uzavřené některá ubytovací zařízení, restaurace a podobně. Většina vysokohorských chat je však přístupná. Více najdete zde.

Slovensko se, stejně jako Česká republika, může pyšnit i množstvím hradům. Mezi ty nejznámější patří Spišský či Oravský hrad nebo Devín. Památky jsou už přístupné v rámci obvyklé otevírací doby, i nadále však budou vyžadovat zakrývání nosu a úst, dodržování bezpečných rozestupů a podobně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků