Článek
„Již byla vyhlášena veřejná zakázka. Do kvalifikačního kola se přihlásilo více než deset potenciálních dodavatelů,“ uvedl na jednání výboru pro obranu první náměstek ministryně obrany František Šulc. Dodal, že vláda zakázku zařadila mezi strategické projekty.
„Tímto krokem bude zaplněn deficit obrněných vozů, který je v celé armádě, a zároveň se zavede do armády univerzální kolová platforma, na které budou různé nástavby,“ popsal Šulc.
Armáda chce auto s pohonem všech čtyř kol, s hmotností do dvaceti tun, typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), které je odolné proti minám. Ženisté takové auto potřebují hlavně pro průjezd zaminovanými poli – a také pro jejich odminování.
Auta by měla uvézt až deset osob nebo čtyři tuny nákladu, ale ani s plnou náloží by neměla přesáhnout hmotnost 20 tun. Přepravovat je armáda plánuje letadly typu C-130 Hercules.
Smlouvu chce ministerstvo podepsat na začátku příštího roku, první vozy by armáda měla dostat do konce roku 2026. Poslední dodávka by měla být v roce 2032.
Velký vozový park v Bechyni
Nejvíce vozů, konkrétně 81, by mělo být zdravotnických. „Zdravotnická verze musí umožnit přepravu šesti osob, včetně ležících a sedících pacientů,“ stojí ve vládním materiálu. Ženisté by měli získat 44 vozů, pyrotechnici 22, odminovací jednotky 14. Stejný počet by měl být ve velitelské verzi, tři stroje budou sloužit vojenským potápěčům a šest kusů průzkumným družstvům. Jedno auto by mělo být cvičné. Podle materiálu by měl společně s nákupem techniky vzniknout velký vozový park v Bechyni.
Čtyřkolové obrněnce chce armáda pořídit řadu let. Původně chtěla pro ženijní vojsko nakoupit napřímo od australsko-francouzské firmy Thales 82 obrněnců Bushmaster. Nakonec ale ustoupila kritice domácích firem, které tvrdí, že podobné stroje dokážou vyrobit také.
Šéf asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek předpokládá, že se do soutěže zapojí několik českých firem.
„Je dobré, pokud jde o nový produkt, že bude vyhlášeno výběrové řízení a že český průmysl získá práci buď jako přímý dodavatel, nebo ve spolupráci se zahraničními výrobci,“ řekl Hynek Novinkám.

Obrněný vůz MARS od přeloučské firmy SVOS
Podobný typ aut v Česku vyrábí například přeloučská firma SVOS, která svůj vůz MARS nabízí společně se švédským Saabem, jenž na obrněnce montuje rakety RBS. Ministerstvo s nimi nyní podepsalo smlouvu na nákup 24 vozů vybavených raketomety – za 4,15 miliardy korun.
Největší česká zbrojařská firma, konsorcium CSG, by mohla nabídnout čtyřkolového obrněnce Patriot II, který jezdí na podvozcích Tatra. Další možností je český obrněnec Gerlach od společnosti Zetor.

Obrněnec Patriot II. od firmy Excalibur z holdingu CSG
Pokud by nakonec vyhrál Bushmaster, tak by se stroje nevyráběly v Austrálii, ale v Novém Jičíně ve státním podniku VOP CZ, jenž s francouzskou firmou Thales, vlastníkem australského výrobce, podepsal memorandum o spolupráci.
Podle informací Novinek se do tendru hlásí i další státní podnik VTÚ, který by chtěl armádě dodat francouzské stroje Arquus.

Francouzský obrněný vůz Arquus