Článek
„Sedm let se jim daří chránit svou identitu, tak nechtěli na poslední chvíli, aby si je novináři vyfotili a natočili,“ řekl Novinkám zdroj. Dodal, že vojáci jsou stále činní v 601. skupině speciálních sil, která je posílána do nebezpečných akcí v zahraničí, a prozrazení jejich identity by je mohlo v budoucnosti ohrozit.
Soudce Dušan Beránek, který měl případ soudit, trvá na tom, že originál milosti podepsaný prezidentem i premiérem, se musí předat osobně „slavnostním nebo protokolárním způsobem“.
„Podle instrukce ministerstva spravedlnosti je předáním pověřen předseda soudu, ale ten může pověřit někoho ze soudců, a předseda pověřil mě coby soudce, který měl celou věc na starosti,“ řekl Beránek.
Podle advokáta vojáků Radka Ondruše je to nesmysl. „Zákon žádné ceremoniální předání nezná, tak by měl soudce komunikovat se mnou, protože má moje plné moci,“ řekl Ondruš. Dodal, že soudci nic nebrání originální listiny předat jemu.
Soudce: Mohli se ozvat
Soudce rozumí tomu, že vojáci nepřišli, když čekali zájem novinářů. „To chápu, ale mohli mi napsat dopis s tím, že si listinu od vrchního velitele ozbrojených sil vyzvednou, ale že to chtějí udělat neveřejně,“ řekl Beránek. Dodal, že soud už vojáky znovu pozval. „Tentokrát datum už nezveřejníme,“ podotkl soudce.
Udělám ještě jeden pokus, a pokud si pro to nepřijdou, tak to pošlu zpátky na Hrad.
Čtyři vojáci – rotmistr K. M., nadporučík V. Č. a nadrotmistři Š. T. a F. K. ze 601. skupiny speciálních sil – byli obžalováni kvůli účasti na smrti afghánského vojáka, který v říjnu 2018 zastřelil českého příslušníka a dva zranil. Muži byli obžalováni z vydírání, neuposlechnutí rozkazu, porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci. Protože k těmto skutkům došlo ve válečném stavu, hrozilo by jim v případě prokázání viny až doživotí.
Na jaře byli po několika letech vyšetřování obviněni a případ měl rozsoudit brněnský soud. Prezident Petr Pavel, který sám velel 601. skupině speciálních sil i celé armádě, obviněným vojáků udělil abolici. Což je milost, která ukončuje trestní řízení.
Rozhodnutí o skončení stíhání bylo už vojákům předáno a žádný z nich nepožádal o to, aby se v projednávání případu pokračovalo.
Soudce doufá, že vojáci si nakonec pro originál listin přijdou a celou kauzu bude moci poslat do archivu. „Udělám ještě jeden pokus, a pokud si pro to nepřijdou, tak to pošlu zpátky na Hrad. To nemá žádný vliv na to, že je celá kauza skončena,“ poznamenal soudce. Hrad se podle něj už několikrát zajímal, jestli vojáci abolici převzali.
Prezidentská milost vyvolala nejen souhlas, ale i ostrou kritiku. Například spolek Vlčí máky, který pomáhá válečným veteránům, uvedl, že bez řádného vyšetření celého případu utrpí reputace celé armády včetně prezidenta jako vrchního velitele. „Jak chce prezident nadále vyčítat Rusku válečné zločiny páchané na Ukrajině, když vyšetření jiného válečného zločinu sám znemožnil?“ uvedl spolek v prohlášení.