Hlavní obsah

Na svém pozemku odstřihl chataře od vody i elektřiny. Obnovit vedení i studnu, nařídil mu soud

2:19
2:19

Poslechněte si tento článek

Brno

Do sporu s chataři v jedné z osad na Mladoboleslavsku se dostal majitel pozemků, na nichž je osada postavena. Muž totiž pomocí bagru přerušil všem přívod elektřiny, odstranil pumpu a zasypal studnu. Chataři se bránili u soudu a ten nařídil, aby muž vše uvedl do původního stavu. Majitel pozemků se bránil ještě u Ústavního soudu, ale ani tam nepochodil.

Foto: Petr Kozelka, Novinky

Ústavní soud

Článek

Muž je majitelem pozemků v osadě, chataři jsou vlastníky rekreačních budov. V padesátých letech minulého století byla na klíčovém pozemku vybudována studna sloužící jako zdroj pitné vody pro všechny vlastníky chat v osadě. Přes pozemek navíc vedl i přívod elektřiny.

Loni v polovině prázdnin ale majitel pozemků za pomoci bagru přerušil elektrické vedení, odstranil pumpu a studnu zasypal. Situaci řešila i přivolaná policie a chatařům se provizorně podařilo alespoň přívod elektřiny svépomocnou opravou obnovit.

Poté se rozhodli bránit u soudu, který rozhodl, aby majitel pozemků uvedl stav vedení i studny do původní podoby. Současně mu nařídil, aby se zdržel rušení práva odebírat vodu ze studny. Verdikt pak potvrdil i odvolací středočeský krajský soud.

Studna mě bude stát sto tisíc!

Majitel pozemků se pak obrátil na Ústavní soud s tím, že bylo porušeno jeho právo na soudní ochranu s tím, že nedostal prostor se vyjádřit a justici prý nezajímaly ani jím předložené důkazy.

Upozorňoval, že chataři si již přívod energie obnovili a v bezprostřední blízkosti chat mají další studnu, takže bez vody z té zasypané se obejdou. „Na druhou stranu zcela nový vrt studny si vyžádá náklady ve vyšších řadech desítek tisíc korun, možná i přes sto tisíc,“ připomínal Ústavnímu soudu.

Může se bránit další žalobou

U senátu se soudkyní zpravodajkou Ditou Řepkovou ale narazil. Soudci stížnost vyhodnotili jako zjevně neopodstatněnou. Verdikt zveřejnili v těchto dnech v internetové databázi.

„Krajský soud své rozhodnutí odůvodnil ústavně konformním způsobem, vypořádal se s argumentací účastníků řízení, dostatečně zjistil skutkový stav a dospěl k logickému právnímu závěru,“ stojí v usnesení ústavních soudců.

Řepková také připomněla, že majitel pozemků se může bránit žalobou na ochranu svého vlastnictví a prokazovat, že chataři neoprávněně zasahují do jeho vlastnického práva.

Výběr článků

Načítám