Hlavní obsah
Opuštěné třídy ve škole Foto: Ivan Vilček, Právo

Za falešné prohlášení pokuta rodičům nehrozí

Čestné prohlášení rodičů o bezrizikovém stavu dítěte při návratu do školy nebude kryto žádnou sankcí.

Opuštěné třídy ve škole Foto: Ivan Vilček, Právo
Za falešné prohlášení pokuta rodičům nehrozí

„V těchto situacích je odpovědnost na rodičích. Musí si uvědomit, že jednáním, které popisujete, ohrožují především členy své rodiny,“ uvedl Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Prohlášení potvrdí nejen to, že dítě není ohroženo koronavirem ani nesdílí domácnost s nikým rizikovým. Jde o lidi s chronickými onemocněními, oslabenou imunitou a starší 65 let.

Přitom ve školství se se sankcemi vůči rodičům počítá. Za vyhýbání se povinné předškolní docházce pětiletých dětí hrozí pokuta až pět tisíc korun. Několik tisíc dětí přesto povinnou předškolní docházku neplní. Jestli jsou jejich rodiče postihováni, není známo. Pokuty řeší samosprávy a centrálně se neevidují. Většinou jde o děti ze sociálně slabšího prostředí.

Další možností, jak přimět rodinu ke spolupráci, mají ZŠ prostřednictvím orgánu sociálněprávní ochrany dětí. To je až nejzazší nástroj pro krajní případy.

Do škol se mohou od 25. května na žádost rodičů vracet pouze děti prvního stupně ZŠ. Po celou dobu pobytu ve škole se budou moci sdružovat pouze ve skupinkách do 15 dětí. Prostřídají se v poledne jen učitelé a vychovatelé. V jídelně by děti neměly jíst pohromadě.
Dodržet se budou muset i další hygienické normy, děti by měly být vybaveny dvěma rouškami, které budou moci odkládat jen při frontální výuce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků