Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při rozhovoru v Lánech Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Hranice by měly zůstat zavřené ještě rok, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 v neděli uvedl, že podle něj by měly české hranice zůstat zavřené ještě rok.

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru v Lánech Foto: Jiří Ovčáček/Twitter
Hranice by měly zůstat zavřené ještě rok, řekl Zeman

„Zastávám názor, aby hranice byly uzavřeny rok, nikoli dva roky," uvedl Zeman v rozhovoru pořádaném v lánském zámku. Podle něj by otevření hranic mohlo přinést vlnu epidemie, zejména při cestách tam, kde ještě neskončila. Lidé by si naopak měli vychutnat krásy české krajiny.

O cestách do zahraničí v úterý hovořil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který řekl, že pravidla vycestování se budou postupně měnit a do poloviny června by mělo být jasněji. Diskutuje se podle něj hlavně o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko.

Ještě před měsícem ale tvrdil, že hranice mohou být zavřené až dva roky. „Budeme muset být opouzdřeni. Situace v ostatních evropských zemích nebude dobrá. To budou měsíce a dlouhé měsíce,” uvedl v polovině března.

Na jeho slova později reagoval ministr vnitra Jan Hamáček. „Chci nejprve tvrdá data od expertů, pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci,” uvedl Hamáček.

Měsíc vydržte

Zeman v rozhovoru také reagoval na informaci o porušování koronavirových opatření tím, že někteří lidé nenosí roušku. „Zaprvé bych varoval před desetitisícovou pokutou a zadruhé bych je poprosil, aby vydrželi měsíc, možná měsíc a půl. V životě lidském je měsíc krátká doba, než abychom riskovali, že dojde k nakažení,“ řekl Zeman.

Prezident také podle svých slov hodlá v květnu na setkání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) hovořit o úsporách ve státním rozpočtu. Schillerová v neděli uvedla, že bude navrhovat zvýšení deficitu na 300 miliard z nyní schválených 200 miliard. Co se týče možných úspor, Zeman konkrétně jmenoval dotace na solární elektrárny.

Zeman doplnil, že se Schillerovou chce mluvit i o vstupu státu do některých podniků, jako Českých aerolinií. Podle prezidenta něco takového má smysl jen v určitých případech.

Zeman se postavil také za vyjádření premiéra a lídra ANO Andreje Babiše, který v rozhovoru pro sobotní Právo prohlásil, že se Česko musí zadlužit, aby podpořilo sociální smír, ubránilo ekonomiku a zachovalo lidem práci. Podle Zemana sociální smír existuje už teď.

V rozhovoru Zeman rovněž uvedl, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi potvrdil svou účast na oslavách 75. výročí druhé světové války v Moskvě. Ty se měly původně uskutečnit 9. května, ale kvůli epidemii koronaviru byly odloženy na neurčito.

Podle Zemana by se mohla tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí konat v září. "Já jsem přijal pozvání pana prezidenta Putina a předpokládám, že tato slavnost se místo 9. května uskuteční v září. Dává to i logiku, protože v září skončila druhá světová válka, 9. května skončila pouze válka v Evropě," řekl Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků